اقتصاد کلان

سبزپوشی بورس پس از رفع سایه جنگ

فلزات اساسی ناجی بورس پس از کاهش ریسک جنگ در منطقه

با فروکش کردن تلاطمات مربوط به تنش های منطقه ای، بورس امروز شاهد ورود پول حقیقی و افزایش ارزش معاملات خرد بود.

به گزارش خبرنگار خط انرژی، بازار سرمایه امروز برای بسیاری از اهالی بازار جذاب دنبال شد. بیش از  ۷۰۰ نماد بورسی در محدوده سبز رنگ معامله شدند؛

بررسی معاملات امروز بازار سهام نشان می دهد ارزش معاملات خرد در بازار بیش از ۱۶۹ درصد رشد داشته و حدود ۹۰ درصد معاملات امروز بازار در اختیار سهامداران خرد بوده است.

اما یک تناقض در معاملات امروز وجود داشت. بررسی معاملات امروز بورس نشان می دهد تمام صندوق‌های اهرمی صف خرید و در نقطه مقابل صندوق‌های با پشتوانه طلا در محدوده منفی معامله شدند.

وجود همین تناقض این شائبه را ایجاد می‌کند که رابطه صندوق‌های طلا و اهرمی معکوس بوده است؛ چرا که در هفته‌های گذشته نیز این رفتار خلاف جهت وجود داشت و هر زمان که صندوق‌های طلا مثبت بودند، اهرمی‌ها منفی بوده و برعکس.

کارشناسان بازار سهام معتقدند برای بررسی صحت این موضوع باید به پررنگ‌ترین محرک بازار یعنی نرخ ارز توجه کرد.

به نظر می رسد نرخ ارز لنگر انتظاری تمام عاملین و فعالیت های اقتصادی بوده و بر همه‌ی بازارها اثرگذار است. صندوق‌های با پشتوانه طلا و اهرمی نیز از این قضیه مستثنی نبوده و مادامی که نرخ ارز رشد کند یا صرفا انتظار رشد نرخ ارز وجود داشته باشد، ۲ صندوق مذکور نیز توانایی ثبت بازدهی‌های بالاتری را دارند.

اما در روزهای گذشته سایه تنش و جنگ بر بازار سرمایه سنگینی می‌کرد؛ عاملی که سرمایه‌گذاران را به سمت بازارهای امن نظیر طلا سوق داده و همچنین بورس هر کشوری را تنزیل می‌دهد.

از این رو می‌توان مدعی بود که رشدهای اخیر صندوق‌های با پشتوانه طلا متاثر از ۲ پارامتر رشد نرخ ارز و سایه جنگ بودند. پارامترهایی که برای بورس هر کشوری ریسک محسوب می‌شود و اجازه رشد به بازار سرمایه را نمی‌دهد.

از این رو و با کاهش تنش‌ها، عوامل تاثیرگذار بر بازارهای مالی،  بر رشد بازار سرمایه هم‌سو شده که نتیجه آن صف خرید تمام صندوق‌های اهرمی بود.

معاملات امروز بازار سرمایه چگونه بود؟

در جریان معاملات روز جاری در بازار بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بیش از 77 هزار واحدی مثبت شد تا کمی از محدوده 2.2 میلیون واحدی فاصله گرفته باشد.

امروز به واسطه استقبال خوب از نمادهای شاخص سازی همچون فملی و فولاد که ترتیب هر کدام 11 هزار و 10 هزار واحدی شاخص کل را مثبت کردند شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بیش از 3.52 درصد رشد را به خود دید، تا اینبار  رکورد شکنی شاخص کل در سمت صعود بازار باشد و پس از ایجاد محدودیت در بازار آن هم در دامنه نوسان اوضاع بازار رخ کاملا سبزی را به خود بگیرد.

به نظر می‌رسد سازمان بورس توانست ریسک سیاسی که بر بازار سرمایه سایه انداخته بود به خوبی مدیریت کند اما در عین حال می‌توان گلایه کرد که چرا در سال گذشته و از آن فاجعه سیاه 17 اردیبهشت ماه جلوگیری نکرد یا حداقل آن را مدیریت نکرد.

گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی 524 میلیارد تومانی برای دومین روز پیاپی در صدر برترین ارزش معاملاتی در بازار سرمایه قرار گرفت و خودرویی‌ها در جایگاه دوم قرار گرفتند، نکته جالب بازار امروز افزایش ارزش معاملاتی در بازار روز جاری، آن هم در گروه فرآورده‌های نفتی بودیم موضوعی که خیلی وقت بود شاهد انجام معاملات خیلی خاص در این گروه نبودیم. اما در روز جاری این گروه با ارزش معاملاتی بیش از 313 میلیارد تومانی در جایگاه سوم برترین ارزش معاملاتی گروه‌های بازار سرمایه قرار گرفت.

چراغ گزارش های مالی سال ۱۴۰۲ با سیمانی ها روشن شد

با گذشت یک ماه از سال جدید همه فعالین بازار سرمایه منتظر انتشار صورت های مالی شرکت های بورسی هستند.

طی روزهای گذشته چند شرکت سیمانی چراغ این گزارش ها را روشن کرده و روند درآمد و سودآوری خود را در معرض قضاوت سهامداران قرار دادند.

شرکت سیمان سپاهان در شش ماهه منتهی به 29 اسفند ماه رشد یک صد درصدی را در درآمدهای عملیاتی خود به ثبت رساندو سود خالص این شرکت در این بازه زمانی 455 میلیارد تومان بود.

سیمان لار سبزوار نیز در شش ماهه ابتدایی سال مالی ۱۴۰۳ خود از ۲۶۰ میلیارد تومان درآمد به ۳۸ میلیارد تومان سود خالص رسیده است.

‌شرکت فرآورده های نسوز آذر نیز در سال مالی ۱۴۰۲ توانسته از ۵۷۷ میلیارد تومان درآمدعملیاتی ۱۲۷ میلیارد تومان سود شناسایی کند.

سیمان غرب نیز در همین بازه زمانی با کسب درآمد ۹۹۶ میلیارد تومانی ۳۰۳ میلیارد تومان سود شناسایی کرده که رشد ۵۵ درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل دارد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا