دسته‌بندی نشده

سایه تحریم ثانویه بر فروش نفت روسیه سنگین‌تر شد

دسترسی روس‌ها به شبکه پرداخت رسمی محدود می‌شود؟

خط انرژی | رویترز نوشت، از آنجایی که تهدید تحریم‌های ثانویه، بانک‌های چینی را از تسهیل تجارت با روسیه باز می‌دارد، شرکت‌ها به یکی از بانک‌های روسی با شعبه چینی هجوم می‌آورند و تا شش ماه با تاخیر مواجه می‌شوند.

 بنابراین شرکت‌های نفتی روسیه با تأخیر چندماهه برای پرداخت هزینه صادرات نفت خام و سوخت مواجه هستند، زیرا بانک‌های چین، ترکیه و امارات متحده عربی نسبت به تحریم‌های ثانویه آمریکا محتاط‌تر شده‌اند.

ریسک تحریم، منجر به گلوگاه VTB شده و شرکت‌هایی را که به دنبال مسیرهای پرداخت جایگزین هستند، حساب جدیدی را در شعبه شانگهای باز می‌کنند. VTB تنها بانک دولتی روسیه با شعبه کامل در چین است.

اکنون ساده‌ترین راه برای پرداخت از چین به روسیه از طریق حسابی است که در شعبه این بانک روسی در چین افتتاح شده است. اما مشکل اصلی این است که فقط VTB دارای یک شعبه چینی کاملاً کارآمد است که در سال 2008 افتتاح شد.

وام‌دهنده مسلط روسیه Sberbank برنامه‌ریزی کرده بود تا یک شعبه بانکی جدید تا پایان ۲۰۲۳ در چین باز کند، اما هنوز موفق نشده است.

همچنین وام‌دهنده خصوصی آلفا بانک قصد دارد دو شعبه افتتاح کند، اما هنوز در مراحل اولیه است و این موضوع محدودیت در پرداخت شرکت‌های روسی را بیشتر کرده.

مشکلات اغلب از تعداد زیادی از افرادی که می‌خواهند در چین تجارت کنند، ناشی می‌شود که هم شامل شرکت‌های روسی و هم شامل شرکت‌های بزرگ چینی هستند که می‌خواهند با شرکت‌های تحریم شده در روسیه معامله کنند. مشکلات بزرگ در پردازش اسناد، شش ماه تاخیر ایجاد می‌کند.

تجارت بین دو کشور در سال ۲۰۲۳ به رکورد ۲۴۰ میلیارد دلار رسید و چین نفت بیشتری از روسیه خریداری کرد و به ویژه خودروها و ماشین آلات مسکو را تامین کرد. اما با افزایش تجارت چین و سایر کشورهای آسیایی با روسیه، ایالات متحده به دنبال بازدارندگی شدیدتری است.

تجارت روسیه و چین

تجار روسی در ژانویه توجه خود را به مسائل تسویه.حساب با بانک های چینی جلب کردند. سه منبع دیگر گفتند که بانک.های چینی در حال دور زدن تجارت روسیه هستند.

یکی از این افراد گفت: مشکلات بانک تجاری ژجیانگ چوژو از ابتدای فوریه برای ما شروع شد. به گفته آنها، ژیژانگ و سایر بانک.های چینی پس از هشدار ایالات متحده درباره تحریم‌های ثانویه در ماه دسامبر، عملیات تسویه‌حساب با روسیه را به حالت تعلیق درآوردند.

فرمان اجرایی خزانه‌داری ایالات متحده که در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۳ منتشر شد، هشدار می‌داد واشنگتن می‌تواند تحریم‌هایی را برای فرار از سقف قیمت نفت روسیه بر روی بانک‌های خارجی اعمال کند و از آنها خواسته بود تا پایبندی را افزایش دهند.

تأخیر در پرداخت، درآمد کرملین را کاهش می‌دهد و آنها را نامنظم می‌کند و به واشنگتن اجازه می‌دهد تا به اهداف تحریمی دوگانه خود دست یابد؛ مختل کردن پول ارسالی کرملین برای مجازات آن برای درگیری در اوکراین، در حالی که جریان جهانی انرژی را قطع نمی‌کند.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا