پالایش و پخش

۱۰ درصد بنزین کشور با تهاتر تامین می‌شود

مالک شریعتی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با اشاره ادعای پوپولیستی کارشناس برنامه شیوه درباره قیمت تمام شده ۹۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین نوشت: فقط در تیر و مرداد ۱۴۰۲، چند صد میلیون دلار فرآورده عمدتا ‎بنزین و گازوئیل وارد (تهاتر) کردیم.

پرداخت این هزینه دلاری از جیب همه خانوارهاست که ۵۰ درصدشان اصلا خودرو و نفعی هم ندارند، اما باید تاثیر منفی‌اش بر معیشت خود را بپذیرند! با تداوم این وضع، به زودی درصد سهم بنزین وارداتی از زیر ۱۰ درصد به ۲۰ درصد و … از کل می‌رسد.

 حال با قبول چشم‌بسته قیمت تمام شده داخلی حدود ۹۰۰ تومان (ارزش نفت صفر)، با لحاظ تاثیر تامین ۱۰ درصد نیاز کشور از ‎واردات بنزین ۳۰ هزارتومانی، قیمت تمام‌شده جدید، به روش میانگین وزنی محاسبه خواهد شد:
(۱۰٪×۳۰.۰۰۰) + (۹۰٪×۹۰۰) =۳.۸۱۰ تومان!

راه‌حل؟ مثل گاز و برق، اول ‎بنزین را هم بین همه خانوارها توزیع کنیم؛ یعنی طبق توان تولید داخل و لحاظ مصارف عمومی، سهمیه‌ای (حدود ۲۰ لیتر در ماه به هر کد ملی) “با همان قیمت ۱۵۰۰” اختصاص و ‎بازار مبادله شکل دهیم. هر کس بیش از سهمش خواست، یا از دیگری بخرد، یا هزینه بنزین وارداتی را بپردازد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا