پتروشیمی

مصوبه جدید نرخ خوراک

مهدی هاشم‌زاده مدیر گروه انرژی اندیشکده ماهد گفت: طبق مصوبه جدید قرار شد نرخ خوراک پتروشیمی‌ها به فرمول قبلی سال ۹۴ برگردد اما نرخ خوراک به قیمت صادراتی ایران نیز متصل شده است.

در این مصوبه، یک کف قیمت هر متر مکعب ۵۰۰۰ تومان و سقف قیمت معادل نرخ صادرات گاز ایران بر روی فرمول قیمت‌‍گذاری اعمال شده و نرخ خوراک بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد قیمت گاز صادراتی ایران محدود شده است.

ایجاد کف و سقف باعث شده که مشکلات قبلی نوسانات غیرطبیعی در نرخ خوراک از بین برود و نه قیمت ناشی از جنگ روسیه و اوکراین به صنعت پتروشیمی آسیب بزند و نه در شرایط دیگر تبدیل به رانت خوراک شود.

در این مصوبه، نرخ سوخت صنایع نیز ۲۰ درصد افزایش یافته و به ۶۰ درصد نرخ خوراک پتروشیمی رسیده و انشاالله تا پایان برنامه هفتم توسعه نرخ خوراک و سوخت یکی خواهد شد. این فرمول قیمت‌گذاری چشم‌انداز خوبی را برای سرمایه‌گذاری ایجاد کرد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا