پالایش و پخش

مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران:ضریب پیچیدگی پتروپالایشگاه تهران تا ۱۴۱۰ به ۱۲.۶ می‌رسد.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران گفت: ضریب پیچیدگی این مجموعه پالایشی به سمت پتروپالایشی شدن، که در طراحی اولیه ۵.۰۶ بوده است، تا سال ۱۴۱۰ به ۱۲.۶۶ می‌رسد.

وحید عبیری پیش‌ازظهر امروز (یکشنبه، ۲۶ فروردین‌ماه) در آیین تکریم و معارفه مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران که با حضور جمعی از مقام‌های محلی و کارکنان این شرکت برگزار شد، گفت: نیروگاه اتمی بوشهر نیز یک هزار مگاوات ظرفیت دارد، اما نیروگاه خورشیدی پالایشگاه نفت تهران ۵۰۰ مگاوات ظرفیت دارد که نشان‌دهنده عظمت این نیروگاه است.

وی مقدار سرمایه‌گذاری در این پروژه را ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: این سرمایه‌گذاری می‌تواند تا حدودی وابستگی ما را به قیمت‌های جهانی نفت کمرنگ کند و از این نوسان‌ها تأثیر کمتری بگیریم.

رئیس هیئت مدیره پالایشگاه تهران با اشاره به اینکه صنعت پالایش نفت در ۱۰، ۱۵ سال آینده با رشد خودروهای برقی در جهان متحول خواهد شد و سرعت استفاده از انرژی‌های خورشیدی به‌عنوان انرژی‌های تجدیدپذیر افزایش خواهد یافت، تأکید کرد: در این مسیر پالایشگاه‌های ما باید تحولات جدید را بپذیرند و با توجه به منابع عظیم نفت و گاز، به سمت متنوع‌سازی سبد انرژی و فعال کردن زنجیره ارزش گام بردارند.

عبیری تصریح کرد: این مهم در سند راهبردی پالایشگاه تهران دیده شده است و در ماه‌های اخیر سعی کردیم در پالایشگاه تهران متناسب با این هدف راهبردی، تصمیم‌هایی جدید اتخاذ کنیم که برنده شدن در مناقصه احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی خورشیدی اخیر یکی از این اقدام‌ها در این مسیر بوده است.

وی گفت: سال‌هاست که استکبار جهانی کشورها را در مقابل یک دوراهی قرار داده است که یا باید تسلیم شوید یا اینکه قوی شوید و به‌عنوان کشوری مستقل به حیات خود ادامه دهید که با افتخار کشورمان راه دوم را انتخاب کرده است.

تضمین حیات پالایشگاه نفت تهران با حرکت به سمت پتروپالایشی شدن

رئیس هیئت مدیره پالایشگاه تهران افزود: یکی دیگر از اقدام‌های توسعه‌ای ما که به همت کمیته سرمایه‌گذاری شرکت انجام شد، حضور در مزایده بورس برای خرید پتروشیمی شازند بود که با تغییر قیمت و فرمول جدید قیمت‌گذاری (مبنا قرار دادن نرخ تابلو) که از اقدام‌های مثبت وزارت اقتصاد بود، توانستیم پتروشیمی شازند را به مجموعه پالایشگاه تهران اضافه کنیم و گام بزرگی برای پتروپالایشی شدن پالایشگاه تهران برداریم که حیات این پالایشگاه را در سال‌های آینده تضمین خواهد کرد.

عبیری گفت: هم‌اکنون محصولاتی داریم که با ارزش افزوده کمتر به فروش می‌رسانیم و از همین امروز می‌توانیم بخشی از محصولات را به پتروشیمی شازند عرضه و ایجاد ارزش افزوده کنیم.

وی افزود: سال گذشته به‌دلیل اختلاف‌نظرهایی که در هیئت مدیره وجود داشت، روند پیشرفت پروژه‌ها با کندی روبه‌رو شده بود که خوشبختانه با تغییر ترکیب، پروژه‌های توسعه‌ای دوباره در مسیر اصلی خود قرار گرفت و در در بهمن‌ماه و اسفندماه سال گذشته، در پروژه بنزین‌سازی (CCR) حدود ۳ و ۳.۵ درصد پیشرفت داشتیم که این پیشرفت پیش از این به کمتر از یک درصد در ماه رسیده بود.

رئیس هیئت‌مدیره پالایشگاه نفت تهران تأکید کرد: با اجرای پروژه تصفیه پساب که از پروژه‌های اصلی ما به‌شمار می‌آید و در ماه‌های اخیر پیشرفت مطلوبی داشته است، مقدار مصرف آب تهران یک‌ونیم درصد کاهش می‌یابد؛ در پروژه تولید هگزان که یکی از بزرگ‌ترین برج‌های پالایشگاهی در آن نصب شد در مسیر خود قرار گرفته است.

عبیری تصریح کرد: پروژه ارتقای نفت کوره (Feul oil upgrading) نیز از مهم‌ترین پروژه‌های توسعه‌ای محیط زیستی این پالایشگاه است که امیدواریم طبق تکالیف قانونی هرچه زودتر کلنگ آن را به زمین بزنیم.

وی از زحمات ارزشمند چهار ساله حامد آرمان‌فر در طول تصدی مدیرعاملی پالایشگاه تهران قدردانی و برای محسن ایران‌زاد، مدیرعامل جدید پالایشگاه تهران آرزوی موفقیت کرد و گفت: امیدوارم با همراهی و تلاش کارکنان شاهد پیشرفت و توسعه پالایشگاه تهران باشیم.

محسن ایران‌زاد پیش‌ازظهر امروز (یکشنبه، ۲۶ فروردین‌ماه) در آیین معارفه مدیرعامل پالایشگاه نفت تهران و تکریم مدیرعامل پیشین این شرکت که با حضور جمعی از مقام‌های محلی و کارکنان این شرکت در محل پالایشگاه نفت تهران برگزار شد، اظهار کرد: امیدواریم با همکاری کارکنان پالایشگاه نفت تهران در کوتاه‌ترین زمان ممکن به اهداف تعریف شده برای این مجموعه برسیم.

وی افزود: پالایشگاه نفت تهران از نظر فناوری و توجه به سرمایه انسانی در سال‌های گذشته عقب‌ماندگی‌هایی دارد و در اهدافی که ما تعریف کرده‌ایم، در بخش سرمایه‌ انسانی اقدام‌های مفیدی در دستور کار قرار داده شده است و توجه ویژه به سرمایه انسانی سرلوحه کارمان خواهد بود.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت تهران بیان کرد: طراحی اولیه پالایشگاه تهران با ضریب پیچیدگی (قابلیت تولید فرآورده‌های سبک و با ارزش افزوده بالاتر) ۵.۰۶ بوده است که امیدواریم با تعریف و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، پیش از سال ۱۴۱۰ این عدد به ۱۲.۶۶ برسد که در کنار آن مسئولیت اجتماعی از جمله حفظ محیط زیست را نیز پیش خواهیم برد.

ایران‌زاد با تأکید بر اهمیت پروژه‌های بهبود کیفیت محصولات پالایشگاه تهران و ارتقای محصولات به استانداردهای جهانی به‌منظور ارتقای شاخص‌های محیط زیستی افزود: حاکمیت شرکتی و توجه ویژه به قوانین تجارت را سرلوحه کار خود قرار خواهیم داد و با تشکیل کارگروه‌های تازه سه‌گانه، امیدواریم در راهی که طی پنج سال آینده پیش‌رو داریم، به کمک محیط پیرامونی شهرستان ری، به اهداف خود دست یابیم.

توجه ویژه به رسالت‌های اجتماعی و محیط زیستی

وی تأکید کرد: از همه دستگاه‌های حاکمیتی می‌خواهیم که به ما کمک کنند تا با تکمیل و اجرای پروژه‌های محیط زیستی، مسئولیت اجتماعی خود را به ثمر برسانیم و در کنار آن تکالیف قانونی خود را نیز عملیاتی کنیم.

وی با قدردانی از اعتماد هیئت‌مدیره ابراز گفت: امیدوارم در ماه‌های آینده با تلاش جهادی و همکاری گروهی همکاران حرفه‌ای من، شاهد گشایش پروژه‌های بهبود کیفیت و تحول مثبتی در زمینه مسئولیت‌ اجتماعی باشیم.

به گزارش شانا، محسن ایران زاد طی حکمی از سوی وحید عبیری، رئیس هیئت‌مدیره شرکت پالایش نفت تهران در اسفندماه پارسال به‌عنوان مدیرعامل تازه پالایشگاه پایتخت منصوب شد و سکان این مجتمع پالایشی را به‌عهده گرفت.

وی مدیرعاملی شرکت پتروشیمی اصفهان، عضو هیئت‌مدیره شرکت پالایش نفت تهران، عضویت در کمیته استانداردهای ملی ایران، عضویت هیئت‌مدیره پلی اکریل ایران، مشاور ساخت مینی پالایشگاه‌ها و سوابق پروژه‌ای در زمینه مدیریت مصرف آب در صنعت پالایش نفت را در کنار سوابق مدیریتی و تخصصی متعدد دیگر، در کارنامه کاری خود دارد.

ایران‌زاد همچنین با ارائه راهکارهای موثر در زمینه خودکفایی بنزین در سال ۱۳۸۹ موفق به دریافت لوح سپاس از رئیس‌جمهوری وقت شده است.

شرکت پالایش نفت تهران در واپسین روزهای سال گذشته با تصاحب سهم عمده شرکت پتروشیمی شازند و با برخورداری از ظرفیت انتقال محصولات بین دو مجموعه توانست گام بلندی برای پتروپالایشی شدن و ارزش‌آفرینی برای ذینفعان خود بردارد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا