گاز

قرارداد واردات گاز از ترکمنستان احیا شد/ گام راهبردی ایران به سمت هاب گازی منطقه

امروز جواد اوجی وزیر نفت از امضای قرارداد خرید روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان و اجرای آن از ماه جاری خبر داد.

ایران با واردات گاز ارزان ترکمنستان، می‌تواند گاز بیشتری با قیمت بالاتر صادرات کرده و سهم خود را در تجارت گاز افزایش دهد. با دیپلماسی انرژی فعالانه در تحریم هم می‌توان به سمت تبدیل به هاب گازی حرکت کرد.

دولت قبل به هوای برجام، خرید گاز از ترکمنستان را از دی ۹۵ متوقف و روابط دو کشور را تخریب کرد و ۲ میلیارد دلار بدهی گازی جریمه شد. در دولت سیزدهم نخستین سفر خارجی وزیر نفت به ترکمنستان بود و در آذر ۱۴۰۰ با امضای قرارداد سوآپ ۲ میلیارد متر مکعب گاز روابط احیا شد.

پایداری شبکه گاز شمال شرق و تضعیف خطوط لوله ترانس کاسپین و تاپی به‌عنوان رقیب از دیگر نتایج قرارداد سوآپ بود. خرداد ۱۴۰۱ تفاهم‌نامه دو برابر کردن سوآپ گاز ترکمنستان امضا شد و الان حجم سوآپ به روزانه ۱۰ میلیون متر مکعب رسیده است. همزمان پرداخت بدهی ترکمنستان در سه قسط پیگیری شد.

با دیپلماسی فعالانه، دولت اصل بدهی ترکمنستان معادل ۱.۶ میلیارد دلار را از طلب گازی از عراق پرداخت کرد و حال قرارداد گازی دو کشور احیا شده است. ایران سال قبل با وجود محدودیت گازی ۱۵ درصد صادرات گاز بیشتری داشته و حالا با قرارداد فعلی این رقم بیشتر هم خواهد شد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا