پالایش و پخشپتروشیمی

صندوق توسعه ملی، قانون پتروپالایشگاه‌ها را در نطفه خفه می‌کند!

قانون حمایت از صنایع پایین‌دستی نفت یا همان قانون پتروپالایشگاه‌ها، یک قانون با تکیه بر ابزار «تنفس خوراک» است که با هدف جذب سرمایه‌گذاری در احداث پروژه‌های پتروپالایشی و رهایی از خام‌فروشی نفت در سال ۹۸ به تصویب رسید.

این قانون تاکنون سه بار مورد تاکید و حمایت رهبر انقلاب قرار گرفته و ۸ طرح پتروپالایشگاهی و ۱۲ طرح بهینه‌سازی پالایشگاه‌های موجود ذیل آن مجوز ساخت گرفته‌اند.

در میان این طرح‌ها، طرح ارتقای کیفی بنزین پالایشگاه شیراز با پیشرفت فیزیکی بالای ۹۰ درصد و سرمایه‌گذاری ۴۴.۵ میلیون دلار از لحاظ پیشرفت، پیشروترین طرح بوده که تا دو ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

افتتاح این طرح بیش از ۲.۵ میلیون لیتر به تولید بنزین در وضعیت ناترازی کمک می‌کند و تنفس خوراک دریافتی منجر به تکمیل پروژه شیرین‌سازی گازوئیل این پالایشگاه نیز خواهد شد.

با این وجود صندوق توسعه ملی همچنان در صدور مجوز تنفس خوراک این واحد بهانه‌تراشی می‌کند که این اتفاق، علاوه بر ضربه به پروژه شیراز، سیگنال ناامیدکننده‌ای برای سرمایه‌گذاران سایر طرح‌ها است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا