نفت

تصویر صنعت نفت در 2 سال گذشته

در پارس جنوبی امروز نسبت به شروع دولت سیزدهم ۵۰ میلیون مترمکعب گاز بیشتری تولید می‌شود.

تولید نفت از ۲.۱ میلیون بشکه در ابتدای دولت سیزدهم به ۳.۴ میلیون بشکه در شرایط فعلی رسیده است.

در میدان‌های مشترک نفت و گاز ۶ قرارداد امضا شده است که بیشتر مربوط به میدان‌های مشترک غرب کارون مانند آزادگان، یاران و … می‌شود و ارزش این قراردادها ۱۴.۵ میلیارد دلار است.

در میدان فروزان تولید نفت در شروع دولت سیزدهم روزانه ۲۴ هزار بشکه بود که این عدد امروز به ۳۰ هزار بشکه رسیده است و تا پایان شهریور سال ۱۴۰۴ به ۴۰ هزار بشکه در روز بالغ خواهد شد.

سال ۹۰ حدود ۴۰۰ هزار مترمکعب از گازهای مشعل جمع‌آوری می‌شد که این عدد در شروع دولت سیزدهم به ۲.۳ میلیون متر مکعب رسید و امروز ۱۱.۵ میلیون متر مکعب از این گازها جمع‌آوری می‌شود و تا پایان سال این عدد به ۱۸ میلیون مترمکعب می‌رسد.

سال آینده جمع‌آوری گازهای مشعل به ۳۲ میلیون مترمکعب و در سال ۱۴۰۴ به ۶۲ میلیون مترمکعب می‌رسد. جمع‌آوری این گازها در قالب ۵۴ پروژه به ارزش ۵.۵ میلیارد دلار در تمام میدان‌های نفتی و مراکز بهره‌برداری انجام خواهد شد.

تولید بنزین از ۹۳ میلیون لیتر در روز به ۱۱۶ میلیون لیتر رسیده است و البته مصرف بنزین نیز از ۸۰ میلیون لیتر در روز به عدد ۱۲۲ میلیون رسید که پیش‌بینی می‌شود مصرف بیش از این نیز افزایش یابد.

در کشورهایی که در این دولت سفر کرده‌ایم به انعقاد ۶۶ تفاهم‌نامه و ۲۵ قرارداد رسیدیم که تولید ما را افزایش داد.

تا پایان سال تولید نفت ایران به روزانه 3.6 میلیون بشکه می‌رسد و سال آینده تلاش می‌شود تولید به مرز ۴ میلیون بشکه برسد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا