بین‌المللنفت

چالش روس‌ها برای دریافت پول نفت صادراتی به هند

به گزارش خط انرژی به نقل از رویترز، بعد از اعمال تحریم‌های نفتی غرب علیه روسیه، هند به یکی از مقاصد اصلی صادرات نفت روسیه تبدیل شد و روس‌ها با افزایش 1.7 میلیون بشکه‌ای صادرات نفت به هند، عراق را پشت سر گذاشته و بزرگترین تامین‌کننده نفت هندی‌ها تبدیل شدند.

اما یک مشکل اساسی همچنان وجود دارد، اینکه روس‌ها در ازای صادرات نفت به هند به یوآن برای واردات از چین نیاز دارند اما هندی‌ها با توجه به رقابت با چین بر استفاده روسیه از روپیه اصرار می‌کنند.

یکی از منابع بانکی روسی نزدیک به بانک مرکزی روسیه گفت دریافت درآمد در یک ارز غیرقابل تبدیل با ارزش کمی در خارج از هند “بیهوده” است. یک منبع دیگر گفت که روسیه فرصت‌های محدودی برای خرج روپیه دارد زیرا واردات آن از هند ناچیز است.

در حال حاضر، کمتر از 10 درصد از تولید تقریباً 9 میلیون بشکه نفت روسیه (بشکه در روز) به دلار و یورو فروخته می‌شود. از زمانی که تحریم‌های غرب علیه روسیه در فوریه سال گذشته اعمال شد، مسکو از معاملات دلار و یورو، ارزهای غالب جهان، خارج شده و تا حد زیادی از سیستم بانکی بین‌المللی خارج شده است.

هند در ماه‌های اول سال جاری حدود 40 میلیارد دلار به روسیه برای نفت و سایر منابع بدهکار بوده است که رویترز بدون ارائه جزئیات دقیق اعلام کرد این مبلغ را اکنون به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

بر اساس داده‌های منتشر شده در وب سایت وزارت بازرگانی هند، واردات هند از روسیه در ماه آوریل تا سپتامبر به 30.4 میلیارد دلار رسید و کسری تجاری آن با مسکو به 28.4 میلیارد دلار در مقایسه با حدود 17 میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته افزایش یافت.

مقامات و مدیران نفتی روسیه، خریداران هندی را تحت فشار قرار داده‌اند تا به یوان چین پرداخت کنند که برای روسیه ارز مفیدتری است. برای هند، استفاده از ارز یک رقیب منطقه‌ای بسیار حساس است، اگرچه پالایشگاه‌های خصوصی هند به دلیل عدم وجود گزینه‌های دیگر از زمان درگیری در اوایل سال جاری به یوآن بازگشته‌اند.

پالایشگاه‌های ایالتی هند به درهم امارات روی آورده‌اند، اما این امر به دلیل الزامات تسویه اضافی پیچیده‌تر شده است زیرا سیاست سخت‌گیرانه‌تر واشنگتن، دولت‌های دیگر را محتاط می‌کند. گزارش رویترز را در لینک بخوانید.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا