نفت

تحریف تاریخ صادرات نفت به نفع بایدن

تقریبا همه ادعاهای برجامیون درباره صادرات نفت غیرمستند، فاقد اعتبار و غلط است اما برای نمونه به یک مورد ادعای کاربری به نام عبدالله باباخانی پرداخته می‌شود. تصاویر پایین بخش‌هایی از توییت این کاربر است که به آن پاسخ داده می‌شود.

طبق آمار کپلر در ۹ ماه پایانی دولت روحانی که مصادف با شروع کار دولت بایدن شده بود، رقم صادرات نفت از ۷۰۶ به ۷۸۵ هزار بشکه در روز رسید. پس گزاره اول مبنی بر حسن نیت بایدن غلط است.

تصویر ۱

از موعد آغاز دولت رئیسی تا شروع جنگ اوکراین نیز صادرات نفت ایران تغییر محسوسی نداشت و تنها به ۸۷۱ هزار بشکه افزایش یافت و سپس با شیبی ملایم روندی صعودی به خود گرفت به طوریکه دولت بایدن مجبور به اعمال تحریم‌های ماهانه از ژوئن ۲۰۲۲ بر شبکه فروش نفت ایران شد. در نتیجه نه تنها پیچی از تحریم شل نشد که با اعمال ۲۲۳ تحریم جدید سفت‌تر نیز شد.

تصویر ۲

در سال گذشته نیز طبق آمار رسمی دولت، میزان صادرات نفت ایران ۱.۵۴ میلیون بشکه بود و درآمد ایران از این محل ۳۵.۹ میلیارد دلار بوده است. ادعای افت ۳۰ درصدی در تبدیل منابع ارزی کشور هم کذب و ناشی از سوبرداشت از سخنان قالیباف بوده که توسط مشاور ایشان شفاف‌سازی شد. ضمنا ربط دادن ماجرای توافق ایران و عربستان به فروش نفت ایران به چین نیز کاملا از فضای تحلیل کارشناسی پرت است.

تصویر ۳

اشاره شد که رقم ۱.۵ میلیون بشکه در روز، میانگین صادرات نفت ایران است و نه رکورد. طبق آمار تانکر ترکرز، این میانگین در سال ۲۰۲۳ معادل ۱.۴ میلیون بشکه بوده و با توجه به روند صعودی صادرات، عدد گزارش رسمی داخلی با برآورد موسسات خارجی هم‌خوانی دارد.

تصویر ۴

استناد به ادعای ترامپ در توانمندی وی برای توقف فروش نفت ایران به چین نیز درحالی است که طبق آمار کپلر در سال پایانی ترامپ رقم فروش نفت ایران با رشد ۳۰۰ درصدی به ۷۰۰ هزار بشکه در روز به مقصد اصلی چین رسید که نشان می‌دهد ادعای ترامپ گنده‌گویی است.

تصویر ۵

اصرار بر هزینه ۳۰ درصدی تحریم با وجود شفاف‌سازی انجام شده درباره هزینه تبدیل کمتر از ۲ درصدی با واقعیت تطابق ندارد و بیشتر ناشی از لجاجت و ناآشنایی است. پیشگویی از رقم صادرات ۱۰ میلیارد دلاری نیز مثل مابقی نکات، صرفا یک ادعای بدون پشتوانه و میلی است.

تصویر ۶

عمده مباحث برجامیون در حوزه فروش نفت همینقدر سطحی و بدون پشتوانه آماری مشخص و صرفا براساس داستان‌سرایی است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا