نفت

بودجه مسئولیت‌های اجتماعی وزارت نفت چه شد؟

مسئولیت‌های اجتماعی یکی از وظایف اصلی وزارت نفت برای جبران هزینه‌هایی است که پروژه‌های نفتی در مناطق نفتی و محروم ایجاد می‌کند که این بودجه صرف پروژه‌های عام‌المنفعه می‌شود.

همواره گلایه‌هایی از عدم تخصیص بودجه مسئولیت‌های اجتماعی در صنعت نفت وجود داشت، به گونه‌ای مردم مناطق‌ نفت‌خیز معتقد بودند که دولت، نفت را از شهر آنها استخراج می‌کند اما سهم آنها از توسعه تقریبا هیچ است.

طبق گزارش وزارت نفت، در دولت سیزدهم بیش از 44 همت اعتبار پروژه‌های مسئولیت‌های اجتماعی بوده که با تكميل و بهره‌برداري بيش از 3500 پروژه مسئوليت اجتماعي، 8.2 همت طي دو سال اخير هزینه شده است.

طبق نمودار 1، مجموع کل اعتبارات مصوب و هزینه‌شده در این حوزه در دولت سیزدهم نسبت به کل دولت دوازدهم به ترتیب 10 و 4 برابر شده است.

نمودار 1

 

همچنین مقایسه تعداد پروژه‌های تکمیل شده و در دست اجرای عام‌المنفعه مسئولیت اجتماعی نشان می‌دهد که مجموع این پروژه‌ها در دولت سیزدهم به بیش از 6500 پروژه رسیده و نسبت به کل دولت دوازدهم، 3 برابر شده است.

نمودار 2

 

از جمله اقدامات وزارت نفت دولت سیزدهم در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • لوله‌كشي رايگان خانوارهاي تحت پوشش بهزيستي و كميته امدام امام (ره) به تعداد 21000 خانوار كه در دولت‌ قبلي هيچگونه اقدامي نشده بود، در دو سال اخير توجه ويژه شد.
  • جهش گازرساني به استان‌ محروم سيستان و بلوچستان با اجراي خطوط لوله انتقال زاهدان- دشتك- زابل، ايرانشهر- پاليزان- خاش- ميرجاوه، ايرانشهر- چب و كنارك- چابهار- مكران
  • توسعه گازرساني به استان هرمزگان با اجراي خط لوله ميناب- سيريك- جاسك و بندرعباس-گورزين- قشم و …
  • تامين تجهيزات براي احداث 50 جايگاه CNG در سيستان و بلوچستان
  • اجراي طرح حفاري چاه‌هاي آب‌ ژرف سيستان و بلوچستان با سرمايه‌گذاري هزار ميليارد تومان
  • مقايسه تفكيك تعداد كل پروژه‌هاي عام‌المنفعه مسئوليت اجتماعي

در نمودار 3، تفکیک 6500 پروژه مسئولیت‌های اجتماعی (در دست اجرا و تکمیل شده) در دولت سیزدهم در بخش‌های آموزشی، ورزشی، بهداشتی، راه‌وجاده، آبرسانی، برق‌رسانی، طرح هادی و فرهنگی آورده شده است.

نمودار 3

 

همچین در نمودار 4 نیز تفكيك تعداد پروژه‌هاي تكميل شده عام‌المنفعه مسئوليت اجتماعي مقایسه شده است.

نمودار 4

همانطور که مشاهده می‌کنید تعداد پروژه‌های مسئولیت اجتماعی تکمیل‌شده در دولت سیزدهم نسبت به کل دولت دوازدهم 3.5 برابر شده و از 1000 به 3500 پروژه افزایش یافته است.

 

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا