نفت

دو نکته نفتی که نباید فراموش کرد

طبق آمار تانکر ترکز، رقم صادرات نفت ایران در ماه گذشته میلادی به 1.43 میلیون بشکه در روز رسید. اما درباره این گزارش بلومبرگ دو نکته وجود دارد:

نکته اول اینکه طرفداران برجام بعد از جهش 500 هزار بشکه‌ای صادرات نفت ایران و رسیدن عدد صادرات به 1.8 میلیون بشکه در روز در ماه آگوست ادعا کردند که این افزایش ناشی از یک توافق موهومی با آمریکا بوده است. این درحالی است که دولت بایدن 223 تحریم جدید نفتی علیه ایران اعمال کرده است.

حال آیا می‌توان گفت که افت حدود 400 هزار بشکه‌ای رقم صادرات نفت ایران به معنای پایان توافق با امریکاست؟ این چه توافقی است که فقط دو ماه زمان آن به طول انجامیده است؟ پس این ادعای برجامیون رد می‌شود.

صادرات نفت ایران
صادرات نفت ایران

نکته دوم ناظر به تیتر بلومبرگ است که عنوان کرده: جریان نفت ایران در ماه گذشته به شدت کاهش یافته است. ظاهرا عملکرد تیم فروش نفت ایران در دو سال گذشته به قدری خیره‌کننده بوده که حتی رقم 1.43 میلیون بشکه نفت نیز با عنوان «کاهش شدید» مطرح می‌شود.

شایان ذکر است که عدد فروش نفت ایران در ماه گذشته (اکتبر) از 1.4 میلیون بشکه تصویب شده در قانون بودجه 1402 بیشتر است. یادمان باشد که زمانی افتخار ایران به صفر نشدن و البته تقریبا صفر شدن رقم فروش بود.

یادداشت از سید احسان حسینی خبرنگار نفت خبرگزاری فارس

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا