بین‌المللگاز

افزایش صادرات گاز آذربایجان به اروپا همچنان روی کاغذ!

در ژوئیه ۲۰۲۲، آذربایجان و اتحادیه اروپا به توافقی تاریخی دست یافتند که صادرات گاز به اروپا را تا پایان سال ۲۰۲۷ دو برابر کرده و به ۲۰ میلیارد متر مکعب در سال افزایش یابد.

اما پیشرفت این پروژه کند بوده و صادرات گاز در سال گذشته تنها به ۱۱.۸ میلیارد متر مکعب رسیده و هیچ تصمیمی برای سرمایه‌گذاری جهت توسعه ظرفیت دنباله سه خط لوله که کریدور گاز جنوبی را تشکیل می‌دهد و گاز آذربایجان را به اروپا میرساند، اتخاذ نشده.

🔹در حال حاضر سومین خط لوله در این کریدور، خط لوله ترانس آدریاتیک (TAP) که گاز را از مرز ترکیه و یونان به ایتالیا می‌رساند، ظرفیت اسمی آن تنها ۱۰ میلیارد متر مکعب در سال است.

🔹کنسرسیومی که این خط را اداره می کند در ژانویه سال گذشته اعلام کرد که آماده است تا سال ۲۰۲۶ ظرفیت خود را تنها ۱.۲ میلیارد متر مکعب در سال توسعه دهد، که فاصله زیادی با ۱۰ میلیارد متر مکعب اضافی وعده داده شده به اروپا دارد.

🔹 هنوز هیچ برنامه‌ای برای توسعه خط لوله تاناپ که گاز آذربایجان را از ترکیه عبور می‌دهد یا خط لوله قفقاز جنوبی (SCP) که گاز آذربایجان را به ترکیه منتقل می‌کند، اعلام نشده که هر دو نیاز به افزایش ظرفیت قابل‌توجهی دارد.

🔹گسترش سه خط لوله پرهزینه خواهد بود، به طوری که هر سه خط به کمپرسورهای جدید گران‌قیمت نیاز دارند و خط SCP نیز احتمالاً به احداث یک خط لوله موازی جدید نیاز دارد.

پس از جنگ اوکراین، صادرات گاز روسیه به اروپا به میزان سالانه 100 میلیارد متر مکعب کاهش یافت و حال یکی از سناریوها برای جبران 10 درصدی این کمبود گاز، هنوز پیشرفتی نداشته است.

یادداشت از سید احسان حسینی خبرنگار نفت خبرگزاری فارس رو اضافه کن

 

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا