اقتصاد کلان

ماه عسل بورس در سال 1403 تمام شد؟

حرکت خلاف جهت شاخص های بورس با افت شاخص سازها

خط انرژی | بررسی تابلو بورس امروز نشان می‌دهد معاملات سهم‌های شاخص‌ساز بازار سهام پس از چهار روز صعودی، در روز جاری کاهش قیمت داشتند.

به گزارش خبرنگار خط انرژی، معاملات بورس امروز به نحوی رقم خورد که شاخص کل در خلاف جهت کندل روز معاملاتی گذشته خود رفتار کرد. به طوری که در پایان بورس امروز، شاخص کل با کاهش 13 هزار و 420 واحدی که معادل 0.58 درصد این شاخص است، روبه‌رو شد. بر این اساس شاخص کل در پایان معاملات امروز در سطح دو میلیون و 303 هزار واحدی ایستاد.

در طرف دیگر اما قیمت معاملات سهم‌های کوچک بازار سهام صعودی بود؛ به طوری که شاخص هم‌وزن بازار در پایان بورس امروز هزار و 321 واحد که معادل 0.17 درصد این شاخص است افزایش ارتفاع داد و به سطح 759 هزار واحد رسید.

گفتنی است تابلو بورس اوراق بهادار تهران در روز جاری، حجم معاملات را 10.1 میلیارد برگه سهم و ارزش معاملات خرد (سهام، حق تقدم و صندوق‌های سهامی) را چهار هزار و 339 میلیارد تومان نشان می‌دهد.

ورود و خروج پول حقیقی

تراز پول حقیقی در سهام، مانند روز گذشته، امروز مثبت بود. چنان‌که در پایان بورس امروز حدود 59 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام تزریق شده است. موضوع دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که تا لحظه تنظیم این گزارش حدود هفت میلیارد تومان پول حقیقی وارد صندوق‌های درآمد ثابت شده است.

نمادهای اثرگذار بر شاخص‌های بازار سهام
امروز فولاد، فملی و شپنا نمادهای قرمز پوش بورس بودند که بیشترین اثر را در افت شاخص کل بورس داشتند. در سوی دیگر نمادهای وامید، خزامیا و بوعلی از نمادهای سبز بودند که اثر مثبت بر شاخص داشتند.

در فرابورس نیز نمادهای هرمز، آریا و آریان بیشترین اثر کاهنده را بر شاخص داشتند و نمادهای خاور، ارفع و سپیدار نمادهایی هستند که اثر افزایشی بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بین نمادهای پرتراکنش بورس امروز نماد ذوب بیشترین تراکنش را داشت و کاما و فولاد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. در فرابورس نیز خاور، فزر و کرمان بیشترین تراکنش را داشتند.

رشد ۱۸ درصدی درآمد‌های شگویا در فروردین ماه!

شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با سرمایه ثبت شده ۲ هزار و ۳۹۵ میلیاردتومانی و ارزش بازار ۴۴ هزار و ۵۳۷ میلیاردتومانی، در گزارش فعالیت ماهانه منتهی به فروردین ماه سال جاری نشان داد که سال را پر قدرت آغاز کرده است.

میزان درآمدی که شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در اولین ماه از سال جاری به سهام‌داران خود اعلام کرد مربوط به فروش محصولات تولیدی خود در بازار داخلی بود، این شرکت پتروشیمی از فروش محصولات خود به درآمد ۲ هزار و ۵۴۰ میلیاردتومانی دست پیدا کرد. این شرکت در مقایسه با ماه گذشته با رشد ۱۸ درصدی همراه بود و در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته با کاهش همراه شد، همچنین این پتروشیمی میزان درآمد تجمیعی که در این دوره یک ماهه از خود بر جای گذاشت با افت نسبت به سال گذشته روبه‌رو بود.

بیشترین درآمدزایی که شرکت پتروشیمی شهید تندگویان از فروش محصولات خود در این دوره ماهانه شناسایی کرد مربوط به «گرید بطری» با یک هزار و ۳۶۳ میلیارد تومان بود درآمدی که “شگویا” از فروش این محصول در اسفند ماه به دست آورد برابر با ۵۴ درصد از درآمد ماهانه بود. پس از «گرید بطری» پرفروش‌ترین محصول این شرکت «گرید الیاف» بود که با یک هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان کسب درآمد، جایگاه بعدی را به خود اختصاص داده است. همچنین شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در ماه جاری از «اسید ترفتالیک خالص و نخ POY» هم کسب درآمد کرد که «نخ POY» ۳۴ میلیارد تومان و «اسید ترفتالیک خالص» ۴ میلیارد تومان از درآمد ماهانه را به خود اختصاص داده اند.

خرید یک تیم فوتبال توسط هلدینگ خلیج فارس

امروز نمایندگان مجلس بحث‌های دیگری در مورد بازار سرمایه داشتند و موضع واگذاری استقلال به هلدینگ خلیج فارس هم مطرح شد. نمایندگان مجلس از واگذاری سهام تیم استقلال به هلدینگ خلیج فارس گله کردند و این اقدام را غیرقانونی عنوان کردند و درخواست خود را به رییس جمهور برای جلوی گیری از این اقدام اعلام کردند.

اما روی تابلوی معاملاتی نماد استقلال خریداران صف نشینی کردند و بلوک استقلال و پرسپولیس در روز جاری معامله شدند تا تیتر واگذاری دستور روی رسانه‌های خبری بازار سرمایه درج شود.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا