بین‌الملل

مانع تراشی دولت عمیق برای حضور ترامپ در انتخابات

افزایش فزاینده دو قطبی‌های حزبی در ایالات متحده

حضور ترامپ در دادگاه جنایی به اتهام پنهان کردن اسناد تجاری پرداخت حق السکوت به یک بازیگر فیلم­های مستهجن در ادامه مانع تراشی دولت عمیق و پشت صحنه (deep state) برای عدم حضور دوباره ترامپ در کاخ سفید است.

در ایالات متحده یک دولت آشکار وجود دارد که در واشینگتن مستقر است و یک دولت دیگر هم وجود دارد که گردشگران قادر به دیدن آن در کاخ سفید یا ساختمان کنگره نیستند. دولت آشکار همان نوک کوه یخی است که از آب بیرون است و می­توان با ابزار انتخابات به کنترل آن پرداخت. اما بخش زیرین کوه یخی، صرف نظر از این که چه کسی در قدرت باشد، با قطب­نمای خود کار می­کند.[کتاب دولت عمیق، مایک لافگرن، ص: 78]

ترامپ کسی بود که دولت عمیق در ایالات متحده را پشت سر گذاشته بود و خودش تصمیم می­گرفت؛ تصمیماتی که منافع حیاتیِ الیگاریش­های آمریکا را به خطر انداخته بود. تصمیم به خروج از پیمان­های بین­المللی، هیاهو برای خروج آمریکا از خاورمیانه و حتی کاهشِ حضور نظامی در آلمان ترامپ را منفورِ دولت پشت صحنه آمریکا کرده بود تا جایی که حضور دوباره او در کاخ سفید، کابوسی وحشتناک برای این گروه تمامیت­خواهِ یک درصدی شده است.

به همین رو، به هر بهانه­ نخ نمایی متوسل می­شوند تا از رسیدن ترامپ به انتخابات 2024 جلوگیری کنند؛ گفتنی است که جرم پنهان­کاری در ایالات متحده از جرایم خفیف بوده و مشمول نهایتاً جریمه است اما با یک طراحی سیاسی در حال بزرگنمایی این تخلف و محروم کردنِ ترامپ از حضور در انتخابات هستند.

در حاشیه حضور ترامپ در دادگاه 15 آوریل 2024، مکسول آزارلو مردی 37 ساله در محوطه بیرونی دادگاه در منهتن نیویورک اقدام به خودسوزی کرد و با وضع وخیمی به بیمارستان منتقل شد و کمی بعد درگذشت.

به هر حال، انتخابات 2024 آمریکا خالی از اتفاقات مهم برای آینده ایالات متحده و جهان نخواهد بود؛ طرفداران و مخالفان سرسخت ترامپ از چالش­های جدی در جامعه آمریکا خواهند بود و هشدار تحلیلگران و اندیشکده­های مختلف را به همراه داشته است.

مرکز تحقیقات پیو (Pew Research Center) که به ارائه اطلاعات به وسیله نظرسنجی­ها و گزارش­های افکار عمومی درباره نگرش­ها در موضوعات مختلف فعالیت می­کند در سال 2014 یکی از بزرگترین نظرسنجی­های سیاسی تاریخ خود را در خصوص دو قطبی در ایالات متحده انجام داد.

در گزارش پیو تصریح شده است که تعداد فزاینده­ای از جمهوری­خواهان و دموکرات­ها دیدگاه­های بسیار منفی را نسبت به حزب مخالف خود ابراز می­کنند که به میزان قابل توجهی دو قطبی شدن در زندگی شخصی و سبک زندگی افراد را منعکس می­کند.

در گزارش پیو تصریح شده است که تعداد فزاینده­ای از جمهوری­خواهان و دموکرات­ها دیدگاه­های بسیار منفی را نسبت به حزب مخالف خود ابراز می­کنند که به میزان قابل توجهی دو قطبی شدن در زندگی شخصی و سبک زندگی افراد را منعکس می­کند.

 

بنا بر این گزارش سهم جمهوری‌خواهانی که نظرات بسیار نامطلوبی نسبت به حزب دموکرات دارند از 17 درصد به 43 درصد در 20 سال گذشته افزایش یافته است. به همین ترتیب، سهم دموکرات‌هایی که نظرات بسیار منفی نسبت به حزب جمهوری‌خواه دارند نیز بیش از دو برابر شده و از 16 درصد به 38 درصد رسیده است.

در این نظرسنجی که در سال 2014 انجام شده، نزدیک به نیمی از جمهوری­‌خواهان و دموکرات­‌ها نظرات بسیار نامطلوبی نسبت به حزب مخالف خود دارند.

این نظرسنجی مربوط به قبل از 2016 و ورود ترامپ به کارزار انتخابات و صحنه سیاست ایالات متحده است؛ می­­توان ادعا کرد که از زمان ورود وی، قطبی‌شدگی در جامعه آمریکایی به شدت بیشتر شده و میزان خشونت­ و هیجانات سیاسی بیشتر هم خواهد شد.

همچنین دادگاهی کردن ترامپ و مانع‌­تراشی­ها از حضور دوباره او و شکست او در انتخابات 2020 و گمانه تقلب در انتخابات به آتش این اختلافات و نهادینه کردنِ قطبی‌شدگی دمیده است و ممکن است در لحظه به لحظه انتخابات 2024 جامعه جهانی شاهد شعله­‌ور شدن آتش­‌های درگیری و اختلاف در آمریکا باشد.

مارک پرستون تحلیلگر ارشد CNN پس از حضور ترامپ در دادگاه 15 آوریل نسبت به شورش سراسری در آمریکا در صورت بازداشت ترامپ هشدار داد. وی در این زمینه گفت: اگر چنین چیزی رخ دهد اول از همه شاهد شورش در سرتاسر ایالات متحده خواهیم بود. دوم این که از نظر سیاسی اگر ترامپ در زندان باشد، مردم را بیشتر ملتهب و عصبانی می­کند.

همه شواهد حاکی از آن است که انتخابات 2024 ایالات متحده از چالش­‌برانگیزترین رویدادهای سیاسی تاریخ معاصر آمریکا خواهد بود و تاثیرات مهمی بر نظم آینده جهان خواهد گذاشت و همه کشورها خصوصاً ایران می­بایست با فهم درست از رویدادهای پیش‌رو به تاثیرگذاری صحیح و منطقی در سطوح مختلف منطقه‌­ای و جهانی بپردازند.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا