اقتصاد کلان

شکستن مقاومت ۲.۳ میلیون واحدی بورس با کمک پتروپالایشی‌ها

بورس امروز توانست با رشد بیش از ۲۷ هزار واحدی خود از سطح یک مقاومت جدی خود عبور کند.

به گزارش خبرنگار خط انرژی، کام سهامداران بورسی پس از مدت‌ها با رشد بلندبالای نماگرهای سهامی شیرین شد. کاهش احتمال تشدید تنش‌های سیاسی و افزایش قیمت کامودیتی‌ها (فلزات اساسی) در بازارهای حهانی باعث شده محرک‌های بازار سهام فرصت بروز پیدا کنند.

به عبارت دیگر، بازار سرمایه این روزها به حالت گاوی درآمده (حالتی که اغلب سهم‌های بورسی سبزپوش بوده و روزهای صعودی بورس ادامه دار باشد) ، و تعداد نمادهای مثبت ۵۷ درصد نمادهای بورسی را شامل شده است.

امروز به لطف انتشار گزارش‌های منتشر شده شرکت‌ها و افزایش قیمت نفت، گروه پالایشگاهی و پتروشیمی‌ها تاثیر مثبت زیادی بر روی شاخص کل داشتند.

نماگرهای بورس چه می‌گویند؟

در جریان معاملات امروز، شاخص کل با افزایش ۲۷ هزار و ۱۴۶ واحدی کانال ۲. ۳ میلیون واحد را فتح کرد.

شاخص هم‌وزن نیز با افزایش بیش از ۸ هزار واحدی بازده ۱. ۱۳ درصدی برای سهامداران به همراه داشت.

ارزش معاملات خرد نیز به ۴، ۴۶۴ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات خرد ۱۰. ۸ میلیارد برگه سهم بود.

البته امروز تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی منفی شد و ۲۶۱ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار خارج شد.

بیشترین خالص خرید حقیقی نیز به سهم‌های خبهمن، شپنا و بوعلی تعلق گرفت.

رشد بورس با کاهش دست اندازی دولت

اردیبهشت ۱۴۰۲ و در اثر بخشنامه مخفی هیئت دولت در خصوص نرخ خوراک پتروشیمی بورس به یکباره با ریزش مواجه شد و از کانال ۲. ۳ میلیونی پایین رفت. امروز و پس از ۱۱ ماه، شاخص به مرز ۲. ۳ میلیونی بازگشته است.

کارشناسان اقتصادی دخالت دولت در بازار سرمایه، تصمیم گیری‌های خلق الساعه، قیمت گذاری دستوری و…را دلیل رکود در بورس طی یک سال گذشته می‌دانند.

معامله اولین شرکت‌های توزیع نیروی برق در بورس

نخستین معامله شرکت‌های توزیع نیروی برق کشور در بورس انرژی توسط شرکت توزیع نیروی برق استان تهران انجام شد.

در این معامله شرکت توزیع نیروی برق استان تهران ۱۰۰ مگاوات بار پایه هفتگی خریداری کرد.
با اصلاح جریان مالی صنعت برق، شرکت‌های توزیع نیروی برق می‌توانند از اول اردیبهشت ماه نسبت به خرید برق از بورس انرژی اقدام کنند.
رشد ۱۴ درصدی درآمد جم پیلن در سال۱۴۰۲

شرکت پتروشیمی جم پیلن در آخرین گزارش عملکرد منتهی به اخرین ماه سال مالی خود، از تحقق درآمد یک هزار و ۲۴۶ میلیارد تومانی خود خبر داده است.

جم پیلن در این ماه با رشد ۵ درصدی نسبت به بهمن ماه ۱۴۰۲ عملکرد بسیار خوبی در روند فروش و سودآوری را برای سهامداران خود به ارمغان آورده است.

گفتنی است درآمد تجمیعی این شرکت در دوازده ماهه منتهی به سال۱۴۰۲ برابر با ۱۰ هزار و ۷۳۴ میلیارد تومان بوده که این میزان رشدی ۱۴ درصدی نسبت به دوره مشابه سال گذشته داشته است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا