پالایش و پخش

عرضه شفاف فرآورده های نفتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بورس انرژی

مدیر بازاریابی و فروش شرکت نفت ستاره خلیج فارس گفت: محصولات ویژه این مجموعه عظیم پالایشی کشور صرفا از طریق بورس انرژی ایران به صورت کاملاً شفاف عرضه، معامله و صادر می شود و علاوه بر اینکه هیچ واسطه ای در این بین دخل و تصرف ندارد، فروش محصولات نیز خارج از بورس انرژی صورت نمی پذیرد.

به گزارش روابط عمومی و بین الملل شرکت نفت ستاره خلیج فارس، «حسین ریاحی» ابراز کرد: پالایشگاه ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگ ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان علاوه بر تولید فرآورده های اصلی سبد سوخت کشور، محصولات ویژه دیگر از جمله انواع نفتا، نفت سفید، حلال 402، ته مانده برج تقطیر، گاز بوتان و گاز مایع را تولید می کند.

وی ادامه داد: فرآورده های اصلی این شرکت از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و محصولات ویژه از طریق بورس انرژی ایران به صورت کاملاً شفاف عرضه، معامله و صادر می شود و علاوه بر اینکه هیچ واسطه ای در این بین دخل و تصرف ندارد، فروش محصولات نیز خارج از بورس انرژی صورت نمی پذیرد.

ریاحی افزود: با توجه به توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) در راستای جلوگیری از خام فروشی و به منظور توسعه زنجیره ارزش و تأمین خوراک پتروشیمی های بزرگ داخلی با دستورات حاکمیتی از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، بالغ بر 137 هزار تن از انواع نفتای تولیدی این پالایشگاه در سالی که گذشت به شرکت های پتروشیمی شازند، تبریز و بوعلی سینا به فروش رسیده است.

وی تصریح کرد: در سال 1402 بالغ بر 2 میلیون و 700 تن انواع فرآورده های این پالایشگاه در قالب 128 عرضه در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه شده و بالغ بر 950 میلیون دلار به فروش رسیده است که این فرآیند صادراتی به صورت شفاف صورت گرفته است و ارز حاصل از صادرات آن حسب مقررات جاری بانک مرکزی به فروش رسیده است.

مدیر بازاریابی و فروش شرکت نفت ستاره خلیج فارس خاطرنشان کرد: با این حجم از صادرات تمامی وجوه حاصله در سامانه های اعلام شده از سوی بانک مرکزی به فروش رسیده و از اینکه توانسته ایم در ارزآوری در چرخه اقتصادی کشور سهیم باشیم، بسیار خرسندیم.

وی اضافه کرد: در طی سال گذشته بالغ بر 25 شرکت جدید بین الملی به عنوان خریداران محصولات این شرکت اضافه شده است و به عرضه رقابتی و شفافیت در فروش کمک شایانی کرده است و منجر به افزایش فروش، صادرات و قیمت گذاری صحیح محصولات نسبت به سنوات پیش شده است.

ریاحی افزود: خریداران حسب نوع فرآورده، محصولات را به صورت زمینی یا دریایی دریافت کرده اند و در راستای تنوع بخشی به فروش گاز مایع، فروش دریایی این فرآورده در حداکثر ظرفیت انتقالی موجود انجام شده است.

وی عنوان کرد: در پی عرضه و معاملات موفق محصولات شرکت نفت ستاره خلیج فارس، مدیرعامل محترم بورس انرژی ایران از عرضه های شفاف این مجموعه عظیم نفتی تقدیر و تشکر کرده است.

مدیر بازاریابی و فروش شرکت نفت ستاره خلیج فارس گفت: با توجه به دستورات حاکمیتی میزان خوراک دریافتی پالایشگاه ستاره خلیج فارس طبق برنامه ریزی های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران بوده است و بیشترین میزان فرآورده نفتای تولیدی این پالایشگاه به بنزین تبدیل شده است.

گفتنی است با رفع تعهد ارزی 100 درصد منابع حاصل از صادرات این شرکت، بخش بیشتر منابع حاصل از این دستاوردها صرف پرداخت دیون تسهیلات دوران ساخت پالایشگاه شده است و منابع ریالی نیز صرف بازپرداخت تسهیلات ریالی، پرداخت سود سهام و مخارج جاری شرکت شده است. همچنین در حال حاضر تمام منابع مالی این شرکت در بانک های استان هرمزگان مستقر هستند و رسیدگی ها به پرونده های مالیاتی شرکت نیز در خود استان انجام می شود و این شرکت با ثبت رکورد در فروش فرآورده ها نسبت به سایر پالایشگاه ها طی سال های اخیر، تاکنون منابع قابل توجهی را به وصولی های مالیاتی استان افزوده و عملاً به صورت غیر مستقیم منابع بسیاری را در اختیار توسعه و آبادانی هرمزگان سرافراز قرار داده است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا