بین‌المللگاز

تکنیک روسیه برای صادرات گاز به اروپا/ LNG بیش از ۱۰ درصد خط لوله را جبران کرد

رویترز نوشت، بیش از یک‌دهم گاز روسیه که قبلاً از طریق خط لوله به اتحادیه اروپا صادر می‌شد، با LNG تحویل شده به بنادر اروپا جایگزین شده است.

اسپانیا که بزرگترین ناوگان پایانه‌های وارداتی LNG اتحادیه اروپا را دارد، قبلاً گاز روسیه را وارد نمی‌کرد ولی حال به بزرگترین صادرکننده مجدد گاز روسیه تبدیل شده.

تامین کنندگان گاز اروپا 2023
تامین کنندگان گاز اروپا 2023

 

طبق آمار اتحادیه اروپا، بعد از افت سهم گاز روسیه در بازار اروپا از ۳۷ به ۸.۷ درصد حال با افزایش صادرات LNG این سهم به ۱۵ درصد رسیده.

طبق آمار کپلر، روسیه سال گذشته میلادی بیش از ۳۵ میلیارد متر مکعب LNG به اروپا صادر کرده، درحالیکه این رقم در ۲۰۲۱ حدود ۲۰ میلیارد متر مکعب بود.

واردکنندگان ال ان جی اروپا

در واقع هم‌اکنون LNG روسیه در بلژیک، فرانسه، اسپانیا و هلند فرود می‌آید و برچسب روسی خود را که می‌تواند خریداران را منصرف کند قبل از انتقال به خط لوله یا بارگیری مجدد در کشتی‌های دیگر، تغییر می‌دهد.

بدین ترتیب تمام گازی که فرانسه به بلژیک و آلمان ارسال می‌کند و تقریباً نیمی از گازی که به سوئیس و ایتالیا ارسال می‌شود را می‌توان به LNG روسیه نسبت داد.

میزان صادرات گاز روسیه به اروپا

آلمان که دیگر مستقیماً گاز روسیه را از طریق خطوط لوله نورداستریم وارد نمی‌کند نیز LNG روسیه رو جایگزین کرده و سال قبل ۴۸.۶ درصد گاز خود را با خط لوله از بلژیک، فرانسه و هلند وارد کرده که طبق برآوردها ۱۳.۷ درصد آن متعلق به روسیه است.

یونان کشور دیگری است که واردات گاز روسیه از خط لوله را ۲۰ درصد کاهش داد اما مجددا با واردات LNG سهم گاز روسیه را از ۳۶ به ۴۷ درصد رساند.

یادداشت از سید احسان حسینی

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا