بین‌الملل

انتخابات جولای ونزوئلا از نگرانی مادورو تا چندقطبی مخالفان

خط انرژی | خبرگزاری رویترز نوشت، قرار است انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا امسال برای اولین بار از سال 2018 در ونزوئلا برگزار شود، اما جریان اپوزیسیون در حال مبارزه برای تعیین نامزدی متحد هستند که بتواند در مقابل رئیس جمهور نیکلاس مادورو قرار گیرد، زیرا بسیاری از نامزدهای احتمالی یا منع شدند یا از ثبت نام منع شدند.

*انتخابات کی است؟

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا قرار است در 28 جولای برگزار شود.

*کاندیداها چه کسانی هستند؟

رئیس جمهور نیکلاس مادورو از حزب سوسیالیست که از سال 2013 قدرت را در دست دارد، گفته است که برای یک دوره شش ساله دیگر نامزد خواهد شد. دولت او تحت تحریم های ایالات متحده است و ریاست او در شرایط وخامت اوضاع اقتصادی و اجتماعی برقرار بوده است.

دو گروه اپوزیسیون نامزدهای خود را ثبت کرده اند، اما مشخص نیست که آیا هر دو در رای گیری باقی خواهند ماند یا اینکه می توانند حمایت قابل توجهی را به دست آورند. ده نامزد دیگر که از حداقل حمایت برخوردارند نیز برای نامزدی ثبت نام کرده اند اما از سوی مخالفان به عنوان متحدان دولت تلقی می شوند.

*کاندیداهای احتمالی مخالف چه کسانی هستند؟

اپوزیسیون در سال 2023 یک انتخابات مقدماتی چند حزبی برای انتخاب یک نامزد برای رویارویی با مادورو برگزار کرد. حق اپوزیسیون برای انتخاب نامزد خود در توافقنامه انتخاباتی منعقد شده با دولت مادورو در ماه اکتبر گنجانده شد، توافقی که ایالات متحده را وادار به کاهش تحریم های نفتی کرد.

بسیاری از چهره‌های معروف مخالف، از جمله هنریک کاپریلس، نامزد سابق ریاست‌جمهوری، به دلایلی که مخالفان می‌گویند نامعتبر هستند، مدت‌هاست که از سوی دادگاه عالی ونزوئلا منع شده‌اند. کاپریلز قبل از انتخابات مقدماتی سال گذشته ترک تحصیل کرد.

ماریا کورینا ماچادو، مهندس صنایع 56 ساله که از خصوصی‌سازی شرکت نفت دولتی PDVSA حمایت می‌کند، علیرغم اینکه تحت ممنوعیت قرار داشت، در انتخابات مقدماتی اکتبر با کسب 93 درصد آرا با قاطعیت پیروز شد. اگرچه او به این اقدام اعتراض کرد، اما دادگاه عالی او را در ژانویه به دلیل حمایتش از تحریم ها و اتهامات فساد مالی رد کرد.

در پاسخ، ایالات متحده برخی تحریم‌ها را مجدداً اعمال کرد و گفت که محدودیت‌های نفتی در ماه آوریل به اجرا درخواهد آمد مگر اینکه به ماچادو اجازه شرکت داده شود.

ماچادو علیرغم دستگیری چندین متحد و فعال نزدیک به او، به مبارزات انتخاباتی ادامه می‌دهد. برخی از اپوزیسیون ماچادو را برای معرفی نامزد جایگزین تحت فشار قرار داده بودند و او در نهایت کورینا یوریس را به عنوان جایگزین معرفی کرد. اما یوریس نتوانست تا مهلت 25 مارس در سیستم آنلاین شورای انتخابات ثبت نام کند.

*چه کسی توانسته است ثبت نام کند؟

دو گروه اپوزیسیون که بخشی از ائتلاف گسترده حامی ماچادو بودند، نامزدهای دیگری را درست قبل از پایان ضرب الاجل ثبت نام کردند. گروه اتحاد دموکراتیک، ادموندو گونزالس، سفیر سابق را فهرست کرده است، اما منابع به رویترز گفتند که ثبت نام او به عنوان یک جانشین بالقوه بود.

در همین حال، حزب A New Time مانوئل روزالس، فرماندار استان زولیا را به ثبت رساند. روزالس، که برخی از مخالفان می گویند در دوران فرمانداری خود بیش از حد به حزب حاکم نزدیک شده است، گفت که برای اطمینان از وجود نامزد مخالف و جلوگیری از غیبت ثبت نام کرده است.

*بعد چه اتفاقی می افتد؟

نامزدهای جایگزین را می توان تا 20 آوریل معرفی کرد، بنابراین اپوزیسیون چندین هفته فرصت دارد تا مذاکرات داخلی درباره حمایت از روزالس یا گونزالس یا جایگزینی دیگران را انجام دهد. ماچادو این هفته در پاسخ به این سوال که آیا او به اتحاد با روزالس فکر می کند، گفت که او “روز به روز” تصمیم می گیرد. او قبلاً اصرار داشت که نامزد ائتلاف همچنان یوریس است.

روزالس روز سه‌شنبه گفت که اگر اپوزیسیون بتواند یکی را انتخاب کند، حاضر است جای خود را به یک کاندیدای وحدت بخش بدهد. برخی از اپوزیسیون گفته‌اند که بیم آن دارند که هر نامزد یا جایگزینی قبل از رقابت 28 ژوئیه مشمول محرومیت از مشاغل دولتی شود.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا