اقتصاد کلان

ریزش دسته‌جمعی نمادهای بازار سهام

سود خالص شپدیس نزولی می شود؟

بازار سهام امروز یکپارچه سرخپوش شد. پایان بورس امروز در حالی رقم خورد که این بار حتی نمادهای کوچک و متوسط هم نتوانستند فضای کلی بازار سهام را مثبت کنند. امروز در حالی ارزش صفوف خرید و فروش برابر بود که در نهایت، ترازو به نفع فروشندگان چرخید و بازار را منفی کرد.

روند معاملات امروز بورس در حالی رقم خورد که سهامداران بازار سهام سراسر فروشنده بودند. روند کاهشی قیمت دلار، لغو الزام بازارگردانان و شناسایی سود در برخی سهم‌ها از دلایل منفی شدن امروز بازار سهام برشمرده می‌شود. به این ترتیب شاخص‌های کل و هم‌وزن سقوط کردند و تراز پول حقیقی دوباره منفی شد. امروز پتروشیمی هابه عنوان نمادهای بزرگ بورسی همگی قرمز پوش بودند و تاثیرمستقیم بر افت شاخص کل داشتند.

عملکرد شاخص‌ها

شاخص کل بورس امروز با ریزش 20 هزار و 144 واحدی، معادل 0.87 درصد افت کرد و به دو میلیون و 284 هزار و 833 واحد رسید.
شاخص هم‌وزن نیز با سقوط هفت هزار و 534 واحدی، بخشی از رشد روزهای گذشته را از دست داد و با نزول 0.98 درصدی به سطح 757 هزار و 509 واحدی رسید.

حجم و ارزش معاملات خرد

حجم معاملات خرد سهام و حق تقدم‌ها امروز به 6.9 میلیارد برگه سهم رسید. ارزش این معاملات در روز جاری سه هزار و 96 میلیارد تومان بود.
ورود و خروج پول حقیقی
تراز پول حقیقی در معاملات امروز بازار سهام منفی شد. حقیقی‌ها امروز 119 میلیارد تومان از سهام و حق تقدم‌ها خارج کردند. در همین حال، تا لحظه تنظیم این گزارش، بالغ بر 129 میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شده است.

چرا گزارش سالانه شپدیس منتشر نشده است؟

پتروشیمی پردیس که از بزرگترین تولیدکنندگان اوره در بورس تلقی می‌شود، گزارش سالانه منتهی به اسفندماه خود را منتشر نکرده است. اما باید دید در حال حاضر که این گزارش در آستانه انتشار است آیا ارقام خوبی را گزارش می‌دهد یا خیر؟
برای پیش‌بینی وضعیت سودآوری پتروشیمی پردیس باید پیش از هر چیزی ارقام تولید و فروش 12 ماه گذشته سال مالی جدید شپدیس جمع و با ارقام سال مالی گذشته مقایسه شود. به این ترتیب مشخص می‌شود که شرکت در 12 ماهه سال مالی 1402 نتوانست مقدار تولید و فروش خود را بالا ببرد. به طوری که مقدار تولید شرکت در سال مالی جدید حدود دو درصد و مقدار فروش شپدیس حدود چهار درصد کاهش داشته است.
مقدار تولید پتروشیمی پردیس از پنج میلیون و 100 هزار تن در سال مالی گذشته به چهار میلیون و 974 هزار تن در سال مالی 1402 رسیده است. همچنین تناژ فروش شپدیس نیز در این دوره از سه میلیون و 420 هزار تن به سه میلیون و 267 هزار تن رسید.

کاهش درآمد شپدیس

اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد بحث کاهش نرخ فروش اوره در سال مالی 1402 است. چرا که همین موضوع سبب شد تا درآمد حاصل از فروش محصولات شپدیس در این دوره بیش از 19 درصد پایین بیاید و از 43 هزار و 158 میلیارد تومان در سال مالی 1401 به 34 هزار و 812 میلیارد تومان در سال مالی 1402 برسد.

نزول سودآوری شپدیس

برای تخمین مسیر سود خالص شپدیس باید نگاهی به وضعیت 9 ماهه پتروشیمی پردیس انداخته شود. نگاهی به کارنامه 9 ماهه شرکت حاکی از آن است که مقدار تولید و فروش پردیس در 9 ماهه 1402 نسبت به 9 ماهه 1401 به ترتیب 5.3 و 1.98 درصد کاهش داشته است. همچنین مبلغ فروش شپدیس نیز در این بازه زمانی بیشتر از 13 درصد پایین آمده و رقم 25 هزار و 62 میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

از طرفی کاهش مقدار فروش شرکت در این دوره سبب افت 8.29 درصد بهای تمام‌شده محصولات پردیس شده است. به این ترتیب به صورت تخمینی باید گفت به ازای هر 1.98 درصد کاهش مقدار فروش، 8.29 درصد بهای تمام‌شده کاهش می‌یابد و با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود که به احتمال زیاد بهای تمام شده سال مالی 1402 شپدیس حدود 18 درصد کاهش یابد. به این ترتیب باید گفت با توجه به کاهش 19.34 درصدی درآمد شرکت در سال مالی جدید، سود ناخالص شپدیس در مدار صعودی قرار نخواهد گرفت.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا