گاز

۳۴ میلیارد دلار عدم النفع حاصل از سوزاندن گازهای مشعل

در سال ۱۴۰۱ ، روزانه در ایران ۵۰/۵ میلیون مترمکعب تقریباً برابر میزان صادرات گاز و یا معادل ظرفیت تولید گاز از حدود ۲ فاز پارس جنوبی گاز مشعل سوزانده شد. همچنین میزان سوزاندن این گازها از گاز مورد استفاده تمام بخش‌های صنعت به جز پتروشیمی بیشتر است.

شدت فلرینگ در ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی برابر با ۱۸/۰۳ مترمکعب بر بشکه و بیش از ۳ برابر مقدار متوسط جهانی بوده و در صورت جمع‌آوری این گازها می‌توان صادرات گاز کشور را بدون افزایش تولید، حدود دو برابر کرد.

اگر گازهای مشعل جمع‌آوری و سپس صادر آن صورت می‌گرفت، در سال گذشته حدود ۴/۶ و در دهه گذشته، ۳۳/۷۹ میلیارد دلار درآمد نصیب کشور می‌شد.

در بازه زمانی قانون برنامه ششم توسعه، مجموع اقدامات دولت منجر به جمع آوری حدود ۱/۴۳ میلیون مترمکعب در روز گاز مشعل شد. در حال حاضر وزارت نفت ۴ طرح ان‌جی‌ال 3200، ان‌جی‌ال 3100،ان‌جی‌ال خارگ و جمع آوری گازهای شرق کارون با ظرفیت تجمعی ۱۴ / ۵۴ میلیون مترمکعب در روز را در نظر دارد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا