پالایش و پخش

گاف تکراری روزنامه اعتماد/ وقتی نویسنده از تنوع خوراک پالایشگاه‌های ایران مطلع نیست!

روزنامه اعتماد در گزارشی با پرداختن به موضوع افزایش صادرات نفت ایران به عدد ۱.۶ میلیون بشکه عنوان کرده که طبق آمار موسسات خارجی، تولید نفت خام ایران حدود ۳ میلیون بشکه و ظرفیت پالایشی ایران ۲.۲ میلیون بشکه است.

تفاوت تولید نفت خام از ظرفیت پالایشی حدود ۸۰۰ هزار بشکه است پس چگونه ایران توانسته ۱.۶ میلیون بشکه نفت معادل دو برابر این رقم را صادر کند؟ و نتیجه گرفته که جهش صادرات نفت ناپایدار و مقطعی است.

در این باره سه نکته وجود دارد: اولا پالایشگاه‌های ایران به دو دسته خوراک نفت و خوراک میعانات گازی تقسیم می‌شوند که ظرفیت آنها روزانه ۱.۸ و ۰.۴ میلیون بشکه و در مجموع ۲.۲ میلیون بشکه است.

با وجود ظرفیت ۱.۸ میلیون بشکه‌ای، «توان عملیاتی» پالایشگاه‌های خوراک نفت ایران حدود ۱.۷ میلیون بشکه است که با احتساب تعمیرات اساسی این عدد وارد کانال ۱.۶ می‌شود.

در نتیجه با تولید ۳ میلیون بشکه‌ای نفت ایران، حدود ۱.۴ میلیون بشکه برای صادرات باقی می‌ماند. همچنین ایران ظرفیت صادرات روزانه ۳۰۰ هزار بشکه میعانات گازی را نیز دارد که بدین ترتیب مجموع صادرات نفت و میعانات گازی ایران را به ۱.۷ میلیون بشکه به صورت پایدار می‌رساند.

ثانیا ایران توان افزایش تولید نفت از عدد ۳ میلیون بشکه تا ۳.۸ میلیون بشکه در روز را داراست و می‌تواند روزانه ۴.۶ میلیون بشکه مجموع نفت و میعانات گازی تولید کند و قطعا در صورت به ثمر نشستن سیاست بازارسازی، تولید را افزایش خواهد داد.

ثالثا بررسی روند صادرات نفت ایران در دولت سیزدهم نشان می‌دهد که روند صادرات همواره صعودی بوده که حاکی از پایداری آن است. زمانی که در نوامبر و دسامبر سال گذشته نیز رقم فروش نفت به حدود ۱.۴ میلیون بشکه رسید، همین ادعاها مطرح شد که صادرات فعلی ناپایدار است ولی نه تنها کم نشد بلکه افزایش نیز یافت.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا