نفتویدیو

پول نفت کجاست؟/ از تسویه بدهی دولت قبل تا تامین مالی پروژه‌های زیرساختی

محمدطاهر رحیمی کارشناس اقتصادی گفت: دولت سیزدهم در حالی آغاز به کار کرد که با کسری بودجه سالانه حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی و بدهی اوراق ۵۳۲ هزار میلیارد تومانی مواجه بود که با پول نفت تامین شد.

در شرایط غیرتحریمی ایران می‌تواند روزانه ۲ میلیون بشکه نفت بفروشد و ۵۰ میلیارد دلار درآمد به دست آورد. پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی، شرکت نفت و ارز ترجیحی، فقط ۲.۵ میلیارد دلار در دست دولت باقی می‌ماند.

در شرایط کاهش صادرات نفت، دولت‌ها ابتدا دست روی بودجه عمرانی می‌گذارند و با کاهش آن، درآمدهای باقیمانده را صرف هزینه‌های جاری خود می‌کنند. اما در سال ۱۴۰۱ با وجود افزایش ۹۵ درصدی ردیف مصارف مصوب برای بودجه عمرانی، ۱۰۵ درصد بودجه عمرانی تخصیص داده شد.

افزایش سهم صندوق توسعه از درآمدهای نفتی از ۲۰ به ۴۰ درصد در دولت سیزدهم، افزایش بودجه عمرانی و افزایش درآمدهای شرکت نفت، همه صرف تامین مالی پروژه‌های زیرساختی می‌شود که اثرات آن در میان‌مدت و بلندمدت هویدا خواهد شد.

*حتما وقت بگذارید و این کلیپ ۱۳ دقیقه‌ای را مشاهده کنید.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا