پالایش و پخشگاز

پاسخ به یک شبهه در فاز ۱۴ پارس جنوبی/ منتقدان دانش مدیریت پروژه ندارند

سجاد طاهری| فاز ۱۴ پالایشگاه پارس جنوبی با محصولاتی به ارزش ۳.۵ میلیارد دلار در حضور رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد. با افتتاح این پالایشگاه، روزانه ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۵۰ هزار میلیون متر مکعب گاز شیرین جهت استفاده در تولید بنزین، مصارف خانگی، نیروگاه‌ها و صنایع وارد شبکه خواهد شد.

علاوه بر تولید گاز و میعانات گازی، تولید سالانه ۱ میلیون تن گاز مایع (LPG) و یک میلیون تن اتان، از دیگر تولیدات حاصل از افتتاح فاز ۱۴ پارس جنوبی در حضور رئیس‌جمهور خواهد بود.

با وجود اینکه فاز ۱۴ پالایشگاه پارس جنوبی یکی با تکیه بر توان داخل و در دوران سخت تحریم نهایی شده اما برخی افراد و رسانه‌ها سعی دارند، این گزاره را به مخاطب القا کنند، بهره‌برداری از این پالایشگاه به صورت ناقص انجام خواهد شد.

بر اساس گزارش پیشرفت فیزیکی فاز ۱۴، این طرح در حالی با پیشرفت فیزیکی ۹۵ درصد به بهره‌برداری می‌رسد که سایر فازهای پارس جنوبی از ابتدای توسعه میدان عمدتا با پیشرفت کمتر از ۹۲ درصد افتتاح شده‌اند. البته آگاهی کافی در زمینه مدیریت پروژه بیانگر آن است که در بسیاری از پروژه‌های بزرگ فاز بهره‌برداری ممکن است، پیش از رسیدن پیشرفت فیزیکی به ۱۰۰ درصد در دستور کار قرار گیرد.

نکته قابل توجه در بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی آن است که تاسیسات این فاز در حال حاضر با ۱۰۰ درصد ظرفیت نسبت به تولید گاز و میعانات گازی اقدام خواهد کرد در حالیکه دولت گذشته فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ را با انبوهی از نواقص افتتاح کرد و هم‌اکنون عملیات رفع این نواقص توسط شرکت ملی نفت در دستور کار است.

بر اساس بروزترین گزارشات از پارس جنوبی، پیمانکار فاز ۱۴ متعهد به تکمیل این فاز در بازه زمانی مشخص شده و این عملیات تاثیری در تولید با حداکثر ظرفیت فاز ۱۴ ندارد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا