بین‌المللنفت

نشریه فارین پالیسی: بایدن تحریم نفتی ایران را رها نکرده

صادرات نفت ایران از اواخر دولت ترامپ افزایشی شد

فارین پالیسی نوشت، جمهوری‌خواهان می‌گویند که بایدن اجازه افزایش صادرات نفت ایران را داده است اما شواهد خلاف این را نشان می‌دهد.

تحریم گسترده‌ای که پس از خروج ترامپ ار برجام اعمال شد، همچنان پابرجاست. اما فروش نفت ایران افزایش یافته و درآمد نفتی ایران در ۲۰۲۲ به ۴۲ میلیارد دلار رسید درحالیکه در دو سال قبل از آن ۱۹ و ۲۵ میلیارد دلار بود.

این تصور که دولت بایدن عمداً اجازه فروش نفت ایران را می‌دهد، حتی در میان کارشناسان ایرانی نیز به جریان اصلی تبدیل شده است.

اما داده‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد بازیابی فروش نفت ایران از سطح بسیار پایین خود در اوایل سال ۲۰۲۰ در واقع زمانی آغاز شد که دولت ترامپ هنوز بر سر کار بود.

در اواخر سال ۲۰۲۰، شرکت‌هایی که تجارت جهانی نفت را رصد می‌کنند، جهش قابل‌توجهی در صادرات ایران گزارش کردند که در پاییز ۲۰۲۰ نسبت به اوایل همان سال بیش از دو برابر شده است

امضای سند ۲۵ ساله، تخفیف نفت، پایان یافتن کرونا و تشدید تنش چین و آمریکا، از جمله دلایل افزایش صادرات نفت ایران به چین بوده و معلوم نیست آمریکا بتواند شبکه نفت‌کش‌های ارواح و پالایشگاه‌های کوچک چین را تحریم کند.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا