نفت

مقایسه بهره‌مندی نفتی ایرانی‌ها با عربستان و قطر

طبق گزارش BP، مجموع تولید نفت و گاز ایران، عربستان و قطر به ترتیب روزانه ۷.۵۹، ۱۱.۴۱ و ۴.۳۶ میلیون بشکه معادل نفت خام است.

تولید منابع هیدروکربوری عربستان فقط ۵۰ درصد بیشتر از ایران بوده و این شاخص برای ایران ۷۵ درصد بیشتر از قطر است.

 اما آنچه بین این سه کشور در شاخص سهم هر فرد از تولیدات نفتی فاصله انداخته، «جمعیت» است. جمعیت ایران، عربستان و قطر به ترتیب ۸۷.۹، ۳۵.۹ و ۲.۷ میلیون نفر است.

بدین ترتیب سهم هر ایرانی، عربستانی و قطری از تولید معادل نفت خام کشور خود به ترتیب برابر با ۳۱.۵، ۱۱۵.۸ و ۵۹۱.۶ بشکه است که نشان می‌دهد به دلیل جمعیت کمتر، بهره‌مندی هر فرد عربستانی و قطری از درآمدهای نفتی بیشتر است.

حتی در شرایط غیرتحریمی و تولید حداکثری نفت ایران، باز هم شاخص سهم هر ایرانی از تولید منابع هیدروکربوری معادل ۳۷.۳ بشکه نفت خواهد بود و تغییر چندانی نمی‌کند.

در نتیجه ایران با جمعیت فعلی نمی‌تواند همانند عربستان و قطر با اتکای صرف به خام‌فروشی به رفاه سطح بالا و توسعه اقتصادی دست پیدا کند.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا