پالایش و پخش
موضوعات داغ

معمای بنزین 27 سنتی/ تطهیر زنگنه به سبک روزنامه جام جم

روز گذشته روزنامه جام‌جم در مطلبی با استناد به آمار 7 ماهه نخست گمرک مدعی شده بود که دولت سیزدهم در حال صادرات بنزین به نصف قیمت است. محاسبه‌ای که البته درست انجام شده بود و با تقسیم 137 میلیون دلار درآمد ارزی از صادرات بنزین بر 377 هزار تن، تقریبا میانگین قیمت بنزین صادراتی لیتری 27 سنت حاصل می‌شود.

این ضرب و تقسیم ساده درحالی به لیتری 27 سنت ختم شد که میانگین قیمت بنزین فوب خلیج فارس در این مدت 55 سنت بوده است. اما آیا دولت سیزدهم در صادرات بنزین ارزان‌فروشی کرده است؟

طبق آمار بورس انرژی در 7 ماه نخست امسال تنها یک محموله بنزین 38 هزار تنی با قیمت 70 سنت بر لیتر توسط دولت سیزدهم صادر شده است، اما دلیل این اختلاف قیمت با آمار گمرک چیست؟

 

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش در ابتدای دولت عنوان کرد که دولت قبل 2.1 میلیارد لیتر بنزین را در سال 1399 و 1400 با «قیمت ثابت» و به صورت نقدی پیش‌فروش کرده است که تعهداتش به صورت تدریجی در حال انجام است. دقت کنید طبق اظهارات این مقام مسئول بنزین در دولت قبل 350 دلار بر تن پیش‌فروش شد که می‌شود لیتری 25.7 سنت.

 

طبق آمار گمرک در 7 ماهه امسال حدود 460 میلیون لیتر از 2.1 میلیارد لیتر تعهدات دولت قبل در صادرات بنزین انجام شد. در نتیجه دلیل پایین بودن قیمت بنزین، پیش‌فروش‌هایی است که با قیمت ثابت در دولت قبل انجام شده که البته امکان وجود فساد در ثابت بودن قیمت وجود دارد.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا