نفت

معمای افزایش ۲۰۰ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران/ آمار اوپک مغایر با همه موسسات خارجی!

۱۵ بهمن امسال (۴ فوریه ۲۰۲۳) جواد اوجی وزیر نفت در مصاحبه‌ای عنوان کرد که تولید نفت سبک ایران به دلیل افزایش تقاضای خرید، از ابتدای سال تاکنون ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

اما روز گذشته اوپک در آخرین گزارش ماهانه، تولید نفت ایران را طبق «منابع ثانویه» خود ۲.۵۵۷ میلیون بشکه در روز عنوان کرد که نسبت به ابتدای سال جاری شمسی تنها ۱۱ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

البته از جنبه اعتبار خبر، مصاحبه وزیر نفت نسبت به «منابع ثانویه اوپک» از درجه اعتبار بالاتری برخوردار است، زیرا در شرایط تحریم هیچ نهادی جز وزارت نفت، آمار دقیقی از تولید و صادرات نفت ایران ندارد.

اما آژانس بین‌المللی انرژی در آخرین «گزارش بازار نفت»، تولید نفت ایران را معادل ۲.۷۲ میلیون بشکه در روز عنوان کرد که نسبت به ابتدای سال با عدد ۲.۵۵ میلیون بشکه در روز، به میزان ۱۷۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

افزایش تولید نفت ایران از ابتدای امسال، خودش را در نمودار صادرات نفت نیز نشان داده است. طبق گزارش موسسه کپلر و ورتکسا، فروش نفت ایران از ابتدای امسال تاکنون به ترتیب ۲۵۰ و ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داشته است.

به نظر می‌رسد، آمار اوپک در مغایرت با همه آمارهای موسسات خارجی و داخلی است و نمودار تولید و صادرات نفت ایران از ابتدای امسال در یک روند صعودی قرار داشته است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا