انتخاب سردبیر

مذاکره با قرارگاه خاتم برای اجرای پروژه‌های نفتی در ونزوئلا/ ساخت سکوهای نفتی فشارزا در جزیره صدرا

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با بیان اینکه در جزیره صدرا یک سکوی نفتی را تا پایان سال برای حمل و نصب آماده می‌کنیم، از ساخت سکوهای نفتی فشارزا توسط قرارگاه خاتم خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سردار سید حسین هوش‌السادات امروز در نشست خبری به مناسبت سالگرد تأسیس قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سردار رستم قاسمی، از فرماندهان فقید سابق قرارگاه خاتم، اظهار داشت: زمانی که پیمانکاران خارجی در عسلویه پس از تحریم‌ها از پروژه خارج شدند، قرارگاه خاتم در ساخت پارس جنوبی ورود کرد و با موفقیت پروژه‌ها به نتیجه رسید، در حال حاضر 70 درصد گاز کشور و میعانات گازی از پارس جنوبی تامین می‌شود.

وی با اشاره به ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط قرارگاه خاتم اضافه کرد: 23 درصد گازوئیل و 40 درصد بنزین کشور از طریق این پالایشگاه تامین می‌شود.

سردار هوش السادات اضافه کرد: از سال گذشته طرح افتتاح 50 ابرپروژه در 50 هفته را آغاز کردیم که 25 پروژه آن به بهره‌برداری رسیده است.

* سکوی نفتی رشادت اوایل سال 1403 آماده خواهد شد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره ساخت سکوهای نفتی در شرکت صدرا و سکوهای نفتی فشارزا اظهار کرد: یک سکوی نفتی تاپایان سال تکمیل و آماده حمل و نصب می شود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا گفت: سکوی رشادت به عنوان سکوی نفتی دوم 7 هزار تن است و برای نصب در اوایل سال 1403 آماده خواهد شد این پروژ در حال حاضر 70 درصد رشد فیزیکی دارد.

سردار هوش‌السادات اضافه کرد: در پارس جنوبی با توجه به استفاده، با افت فشار مواجه هستیم، فشارافزایی مستلزم استفاده از سکوهای فشارزا است که در این باره مذاکراتی با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا انجام شده است تا در ساخت این سکوها ورود کنیم، این سکوها تکنولوژی خاص و پیچیده دارد اما ما با شعار «ما می توانیم» ورود کرده ایم.

* آغاز ساخت سومی کشتی افراماکس از 3 ماه آینده 

وی همچنین درباره ساخت کشتی‌های افراماکس در صدرا اظهار داشت: کشتی دوم مرداد امسال تحویل کارفرما شد و تا چند روز آینده به سمت عسلویه برای بارگیری می رود کشتی سوم هم تا سه ماه آینده عملیات ساخت آن آغاز خواهد شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا اضافه کرد: همچنین دو فروند کشتی اقیانوس پیما برای تعمیر وارد جزیره صدرا شده است.

سردار هوش‌السادات اظهار داشت: در شرکت صدرا ساخت جرثقیل دروازه‌ای آغاز شده است و تا دو ماه آینده راه‌اندازی می‌شود این جرثقیل اشغال حوضچه خشک را به حداقل می‌رساند.

* افزایش سرعت طرح در پروژه قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان به 350 کیلومتر بر ساعت

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در پاسخ به سوال دیگر فارس در موضوع ساخت و تامین مالی قطار سریع السیر تهران-قم-اصفهان گفت: این پروژه سریع السیر ریلی برای اولین بار در کشور در حال اجرا است و عمده زیرسازی مسیر از اصفهان تا قم و تهران انجام شده است.

وی افزود: این مسیر ریلی فاینانس چین دارد طراحی مسیر با سرعت 300 کیلومتر بر ساعت بود اما برنامه ریزی کرده ایم سرعت طرح در این پروژه به 350 کیلیومتر بر ساعت برسد.

سردار هوش‌السادات اضافه کرد: راه آهن سریع السیر تهران-قم-اصفهان تا 5 سال آینده در صورت تامین به موقع منابع مالی تکمیل می شود.

* مذاکره با قرارگاه خاتم برای اجرای پروژه‌های نفتی در ونزوئلا

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره ورود قرارگاه به پروژه های بین المللی گفت: در حال حاضر در کشور عراق فعال هستیم در سوریه هم برخی خدمات فنی و مهندسی در حال انجام است.

سردار هوش السادات گفت: در ونزوئلا خدمات فنی و مهندسی در حال انجام داریم همچنین مذاکراتی برای اجرای پروژه‌های نفتی در ونزوئلا در حال انجام است.

* حمایت قرارگاه خاتم از بخش خصوصی

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا تاکید کرد: گردش خزانه قرارگاه خاتم در قانون بودجه 12 هزار میلیارد تومان است.

وی بیان کرد: قرارگاه خاتم در راستای حمایت از بخش خصوصی در پروژه های کمتر از 1000 میلیارد تومان ورود نمی کند.

* رایزنی با قرارگاه خاتم برای ورود به پروژه طرح توسعه فرودگاه امام خمینی(ره)

سردار هوش‌السادات درباره ورود قرارگاه به پروژه های فرودگاهی اظهار داشت: در حال بررسی تفاهم‌نامه‌ای با شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران هستیم اما برای توسعه فرودگاه امام خمینی (ره) مذاکراتی با شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی انجام داده‌ایم.

* ۶۱ درصد از ظرفیت پروژه‌های قرارگاه در مناطق مرزی و محروم است‌

وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز مانیتورینگ و کنترل پروژه فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا از سال گذشته اظهار داشت: در این مرکز ۶۰ دوربین در ۶۰ مگا پروژه فعلاً فعال است و در آینده نزدیک در ۴۰ مگا پروژه دیگر نیز این دوربین‌ها فعال خواهد بود.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا بیان کرد: قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا ۱۸۱ گواهینامه استاندارد و گواهینامه مختلف دیگر دارد و ۶۱ درصد از ظرفیت پروژه‌های قرارگاه در مناطق مرزی و محروم است.

* قرارگاه 325 پروژه به ارزش 900 هزار میلیارد تومان در دست اجرا دارد

سردار هوش‌السادات اضافه کرد: در حال حاضر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا ۳۲۵ پروژه به ارزش ۹۰۰ هزار میلیارد تومان در دست اجرا دارد.

وی اظهار کرد: قرارگاه خاتم موضوع محرومیت‌زدایی در شعاع ۷۰ کیلومتری پروژه‌های خود را همیشه دنبال و اجرا کرده است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا