بین‌المللگاز

مذاکرات ادامه‌دار برای ایجاد قطب گازی ایران – روسیه در خلیج فارس

با سفر جواد اوجی وزیر نفت به روسیه و دیدار با الکسی میلر مدیرعامل شرکت گازپروم، مذاکرات دو کشور برای ایجاد کریدور گازی آغاز شد و دو طرف بر برداشتن گام‌های عملی برای ایجاد «قطب گازی» ایران و روسیه در ساحل شمالی خلیج فارس تاکید کردند.

روس‌ها بعد از پیشنهاد هاب گازی به ترکیه و اختلاف نظر بر سر مدیریت این مرکز تبادل، حال مدتی است این پیشنهاد را به طرف ایرانی داده‌اند. هنوز جزئیات بیشتری در این باره اعلام نشده است.

بعد از توقف جریان صادرات گاز روسیه به اروپا، این کشور سالانه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیارد متر مکعب گاز مازاد دارد که ایران می‌تواند با زیرساخت‌های فعلی ۲۰ میلیارد متر مکعب آن را دریافت کند.

پیش‌تر دو‌ کشور برای خرید و سوآپ روزانه ۹ و ۶ میلیون متر مکعب گاز به توافق رسیده بودند که به دلایلی نامعلوم هنوز اجرایی نشده است. برخی منابع سنگ‌اندازی ترکمنستان را دلیل تعویق اعلام کرده‌اند.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا