پالایش و پخش

سلام بر بحران بنزین/ پیش‌بینی ارزبری سالانه ۳ میلیارد دلار برای واردات!

هر چند هنوز آمار مصرف بنزین تعطیلات نوروزی امسال تکمیل نشده، اما پیش‌بینی می‌شود، میانگین مصرف به بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر در روز برسد.

به طور کلی مصرف بنزین در نوروز حدود ۹ درصد بالاتر از میانگین مصرف آن سال است، در نتیجه میانگین مصرف بنزین در ۱۴۰۲، حداقل ۱۱۱ میلیون لیتر در روز برآورد می‌شود.

سال گذشته نیز طبق همین قاعده، مرکز مطالعات زنجیره ارزش میانگین مصرف بنزین در ۱۴۰۱ را ۹۹.۵ میلیون لیتر برآورد کرده بود و پیش‌بینی شرکت ملی پخش نیز ۹۴ میلیون لیتر بود، اما در واقعیت میانگین مصرف تا ابتدای دی‌ماه ۱۴۰۱، ۱۰۳.۵ میلیون لیتر اعلام شد که حتما تا پایان سال فراتر نیز رفته است.

در نتیجه طبق حداقلی‌ترین برآوردها، مصرف بنزین در سال ۱۴۰۲ روی عدد ۱۱۱ میلیون لیتر قرار می‌گیرد که به معنای نیاز کشور به واردات روزانه ۱۰ میلیون لیتر است. معادل سالانه حداقل ۳ میلیارد دلار ارزبری، چیز در اندازه درآمد نفتی یک ماه کشور.

با همه این اوصاف باید هشدار داد که دیگر بحران کمبود بنزین نزدیک نیست، بلکه ما هم‌اکنون در دل بحران قرار گرفته‌ایم.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا