نفت

رمزگشایی از اعداد نفتی ۱۴۰۲

ایران چقدر نفت فروخته است؟

طبق آمار گمرک، درآمد نفتی ایران در ۹ ماهه امسال ۲۶ میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار بوده است. پس از کسر درآمد صادرات گاز، اگر قیمت هر بشکه نفت صادراتی را طبق اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه ۶۵ دلار در نظر بگیریم، رقم فروش نفت روزانه بیش از ۱.۴ میلیون بشکه در روز محاسبه می‌شود.

در قانون بودجه ۱۴۰۲ مقرر شده که وزارت نفت روزانه ۱.۴ میلیون بشکه با قیمت ۸۵ دلار صادر کند. البته در بندهایی مجزا، ارقامی از فروش نفت برای «تقویت بنیه دفاعی» و «تامین مالی پروژه‌های زیرساختی از طریق تهاتر» تعیین شده که این ارقام را باید به ۱.۴ میلیون بشکه اضافه کرد.

بدین ترتیب طبق قانون بودجه ۱۴۰۲، ایران باید روزانه عددی حدود ۱.۸ میلیون بشکه با قیمت ۸۵ دلار به فروش برساند تا همه برآوردها محقق شود.

اما اخیرا خبرگزاری تسنیم با انتشار سندی مدعی شده که ۴۵ درصد از درآمدهای نفتی در ۷ ماهه محقق نشده که دو عامل اختلاف رقم صادرات از ۱.۸ تا ۱.۴ میلیون بشکه و اختلاف قیمت نفت از ۸۵ تا ۶۵ دلار دلیل این عدم تحقق بوده است.

در واقع عدم تحقق درآمدی نفتی بودجه ۱۴۰۲، به معنای افت صادرات نفت ایران نیست بلکه با وجود روند صعودی صادرات، تعیین بیش‌برآوردهای غیرواقعی باعث عدم تحقق شده است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا