نفت

تولید نفت ایران؛ ۳.۲ میلیون بشکه در روز/ صعود از جایگاه پنجم به سوم اوپک

خط انرژی| اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود از تولید روزانه ۳.۲ میلیون بشکه نفت خام ایران در ماه فوریه خبر داد.

تولید نفت ایران در نوامبر ۲۰۲۳ برای نخستین بار از زمان خروج آمریکا از برجام به بالای ۳.۲ میلیون بشکه در روز رسید و در فوریه ۲۰۲۴ برای چهارمین ماه متوالی این رکورد حفظ شده است.

طبق گزارش اوپک نیز، تولید نفت ایران در ماه فوریه ۳.۱۴۸ میلیون بشکه در روز بوده و ایران در دولت سیزدهم از جایگاه پنجم به سوم اوپک بازگشته است.

بر اساس گزارش ماه مارس اوپک، پس از عربستان با تولید روزانه ۸ میلیون و ۹۸۰ هزار بشکه و عراق با تولید روزانه ۴ میلیون و ۲۰۳ هزار بشکه، ایران با تولید روزانه ۳ میلیون و ۱۴۸ بشکه جایگاه سومین تولیدکننده این سازمان را حفظ کرد.

بر اساس گزارش منابع ثانویه، ایران در ماه فوریه ۳ میلیون و ۱۴۸ بشکه نفت خام تولید کرده که ۱۵ هزار بشکه کمتر از ژانویه ۲۰۲۴ (بهمن‌ – اسفند) بوده است.

تولید هفت عضو این سازمان در دوره مورد بررسی با افزایش همراه بود که بیشترین افزایش تولید با ۱۴۴ هزار بشکه در روز مربوط به لیبی است؛ ایران، ونزوئلا و لیبی از توافق کاهش عرضه ائتلاف تولیدکنندگان عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و غیراوپک (اوپک‌پلاس) معاف هستند.

قیمت نفت خام سنگین ایران بر اساس تازه‌ترین گزارش ماهانه اوپک، در ماه فوریه نسبت به ماه ژانویه سال ۲۰۲۴ میلادی ۲۰ سنت معادل ۰.۲ درصد افزایش یافته است، قیمت نفت خام سنگین ایران در ماه فوریه ۲۰۲۴، ۸۰ دلار و ۳۴ سنت ثبت شد، در حالی‌ که این رقم در ماه ژانویه ۲۰۲۴، ۸۰ دلار و ۱۴ سنت برای هر بشکه بود.

میانگین قیمت نفت خام سنگین ایران در سال ۲۰۲۴ میلادی ۸۰ دلار و ۲۴ سنت بوده است.

قیمت سبد نفتی اوپک هم در ماه فوریه ۲۰۲۴ به ۸۱ دلار و ۲۳ سنت برای هر بشکه رسید که یک دلار و ۱۹ سنت (۱.۵ درصد) بیشتر از ماه ژانویه ۲۰۲۳ است.

بر اساس گزارش ماهانه دبیرخانه اوپک (مارس)، تقاضای جهانی نفت خام برای سال ۲۰۲۴ میلادی با ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه افزایش روزانه همراه خواهد بود. مجموع تقاضای نفت جهان برای سال ۲۰۲۴ میلادی ۱۰۴ میلیون و ۴۶۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده، در حالی که این رقم در برآورد گزارش ماه فوریه روزانه ۱۰۴ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه بوده است.

اوپک در گزارش ماهانه خود همچنین پیش‌بینی کرد تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۵، یک میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و به مجموع ۱۰۶ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

منبع:ایرنا

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا