نفتویدیو

توجیه ضدعدالت غنی‌نژاد: درآمد نفتی خلا فرار مالیاتی ثروتمندان را پر کند

این کلیپ از مناظره دیشب علی علیزاده و موسی غنی‌نژاد در فضای مجازی در حال وایرال شدن است و اینگونه به مخاطب القا می‌کند که دکتر غنی‌نژاد، علیزاده را ضربه فنی کرده است، اما اگر دقت کنید ماجرا دقیقا برعکس است.

غنی‌نژاد در پاسخ به پایین بودن شاخص مالیات به تولید ناخالص داخلی اینگونه پاسخ می‌دهد که در ایران مردم به جای مالیات، درآمد انفال مثل درآمد نفتی را به دولت می‌پردازند.

اما نکته اینجاست که در این مدل، انفال از جیب «عموم مردم» جایگزین فرار مالیاتی چند صد هزار میلیارد تومانی «قشر مرفه» می‌شود و اتفاقا در این کلیپ موضع علیزاده به عدالت نزدیک و توجیه غنی‌نژاد ضدعدالت است.

البته دو نکته دیگر نیز وجود دارد. اولا در حال حاضر درآمدهای نفتی ایران به قدری نیست که خلا فاصله درآمدهای مالیاتی را تا استاندارد شاخص مالیات به تولید ناخالص داخلی جبران کند.

ثانیا ضرورت دارد که درآمد نفتی صرف توسعه زیرساخت‌های کشور و افزایش رفاه عمومی شود، همانند مدلی که کشور نروژ به عنوان الگو در پیش گرفته است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا