بین‌الملل

«توافق» باعث توقف تحریم‌های بایدن شد یا «بی‌اثر شدن تحریم»؟

اخیرا نمودار زیر در فضای مجازی در حال چرخاندن است با این مضمون که در ۸۰ روز اخیر دولت بایدن هیچ تحریمی علیه ایران اعمال نکرده و در نتیجه امکان توافق دو کشور و افزایش صادرات نفت ایران تحت تاثیر همین توافق وجود دارد.

طبیعتا می‌توان دو عامل را برای انصراف آمریکا از تحریم معرفی کرد: ۱- اثرگذاری تحریم و امتیازدهی ایران در توافق برای توقف تحریم‌ها ۲- بی‌اثر بودن تحریم‌ها و کنار گذاشتن آن توسط آمریکا.

اگر طبق نمودار، ابتدای شروع تحریم‌های نفتی آمریکا بر شبکه فروش را فوریه ۲۰۲۱ و انتهای آن را ژوئن ۲۰۲۳ در نظر بگیریم، در این بازه زمانی صادرات نفت ایران طبق آمار موسسه کپلر از حدود ۶۰۰ هزار بشکه به ۱.۶ میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

در نتیجه با توجه به ۲.۷ برابر شدن رقم صادرات نفت ایران به نظر می‌رسد که عامل دوم دلیل کنار گذاشته شدن تحریم‌ها توسط آمریکا باشد. حواسمان باشد در مذاکرات، افزایش صادرات نفت به عنوان امتیاز به طرف ایرانی فروخته نشود.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا