گاز

تحریفی دیگر از روزنامه هم‌میهن با چاشنی ۶۷ میلیون متر مکعب گاز/ تطهیر کارنامه ضعیف دولت گذشته با فرار به جلو

روزنامه هم‌میهن اخیرا عنوان کرد که با اهمال‌کاری وزارت نفت در توسعه و تعمیر سه فاز ۱۱، ۱۶ و ۱۳ میدان پارس جنوبی، تولید گاز از این میدان به ترتیب روزانه ۲۸، ۲۵ و ۱۴ میلیون متر مکعب و در مجموع ۶۷ میلیون متر مکعب کاهش یافته و این موضوع، دلیل کمبود گاز در پیک سرمای ایران بوده است. اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که با یک تحریف دیگر توسط این روزنامه مواجه هستیم.

*فاز ۱۱: تولید قریب‌الوقوع ۱۱ میلیون متر مکعب با انجام موفقیت‌آمیز یک عملیات پرریسک*
با روی کارآمدن دولت سیزدهم بعد از ۲۰ سال، سرانجام با تامین مالی، پذیرش ریسک و استقرار دکل حفاری و حفاری ۴ حلقه چاه، عملیات توسعه این فاز آغاز شد و قرار بر تولید ۱۱ میلیون متر مکعب گاز (نه ۲۸) در زمستان جاری است که البته به دلیل مشکلات مرسوم در پروژه‌های ایران این فاز با کمی تاخیر به‌بهره‌برداری خواهد رسید.

برای تولید از این فاز تصمیم گرفته شد که برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت ایران، عملیات برداشت و بارگیری سکو توسط شناور اوشنیک انجام شود و سکوی سوم فاز ۱۲ به موقعیت B فاز ۱۱ منتقل شود.

در این راستا شناور اوشنیک از پروژه نورداستریم برای انجام این عملیات آورده شد که البته در ابتدای کار درگیر یک مشکل حقوقی با شرکت چندملیتی اروپای شرقی در آن پروژه شد و بعد از حل این مشکل، برای انجام این عملیات در پارس جنوبی آماده شد.

سپس عملیات برداشتن سکو که یک عملیات پرریسک است با موفقیت کامل انجام شد و هم‌اکنون تولید ۱۱ میلیون متر مکعب از این فاز در انتظار تکمیل عملیات حفاری است تا بلافاصله سکو در موقعیت فاز ۱۱ مستقر و تولید آغاز شود.

انتشار اخبار غیرمستند درباره نصف شدن شناور و آسیب جدی به پروژه نیز خلاف واقعیت و مغرضانه به نظر می‌رسد و تعیین تکلیف این پروژه بعد از ۲۰ سال و تولید قریب‌الوقوع ۱۱ میلیون متر مکعب نمی‌تواند به جای تقدیر، محل انتقاد قرار گیرد.

*فاز ۱۶: توقف تولید ۲۵ میلیون متر مکعبی کذب محض است*
خط لوله انتقال گاز از این فاز از سال‌ها پیش دچار آسیب شده بود و حتی چندین بار در دولت قبل نیز مورد تعمیر قرار گرفت. در دولت فعلی نیز تعمیر این خط لوله انجام شده و تولید حداکثری از این فاز با عدد بیش از ۲۰ میلیون متر مکعب در روز در حال انجام است و توقف تولید صحت ندارد.

همچنین شرکت ملی نفت زمستان پارسال تصمیم گرفت یک خط لوله جدید نیز احداث کند تا نیازی به تعمیر هرساله خط لوله مستهلک قدیمی نباشد که این پروژه در مراحل پایانی است ولی با توجه به اینکه اتصال آن نیازمند شات دان Shutdown پالایشگاه فاز ۱۶ است، اتصال آن به بعد از پیک زمستانی موکول خواهد شد.

فاز ۱۳: انتقاد سیاسی از افت تولید بعد از ۶ سال فراموشکاری*
روزنامه هم‌میهن عنوان کرده است کنداکتور گاز ترش این فاز از سال ۹۴ آسیب دیده است و دولت در یک سال گذشته چرا مشکل را برطرف نکرده است.

 سوال درست‌تر این بود که چرا در ۶ سال قبل خبری از انتقاد روزنامه هم‌میهن نبود؟ برای این موضوع نیز در یک سال گذشته چندین سناریو در حال بررسی است که حالت بهینه به زودی انتخاب و اجرایی شود.

نکته جالب توجه اینکه در ۸ سال گذشته که پروژه فاز ۱۱ دچار تعلل شده بود، باز هم خبری از روزنامه هم‌میهن و خبرنگار زنگنه‌چی آن نبود ولی حالا که برای نخستین بار با یک عملیات بی‌سابقه، پرریسک و موفقیت‌آمیز فاز ۱۱ در آستانه تولید است، اقدام به انتشار اخبار کذب می‌کنند.

انتشار خبر کذب درباره توقف تولید از فاز ۱۶ و فرار رو به جلو درباره پروژه فاز ۱۳ از دیگر عجایب روزگار برای روزنامه‌ای است که حامی دولت قبل بوده و اهمال دولت قبل را هم در مطلب خود پذیرفته اما نوک پیکان انتقادات را به سمت دولت سیزدهم نشانه می‌رود.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا