نفت

تجارت‌نیوز مرزهای «جعل اخبار» را شکست/ ایران هر بشکه نفت را ۵۷ دلار فروخت؟!

روز گذشته تجارت‌نیوز در گزارشی نوشت، درآمد نفتی عربستان ۲۴ برابر ایران است و ایران هر بشکه نفت را با قیمت پایین ۵۷ دلار صادر می‌کند. اما بررسی این گزارش حاکی از یک جعل خبر است.

این رسانه، در ابتدای گزارش یک صحبت از وزیر نفت جعل می‌کند و می‌نویسد: «جواد اوجی اواخر اسفند سال ۱۴۰۱ با اشاره به دستیابی دولت سیزدهم به صادرات روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت گفت: درآمد حاصل از فروش نفت ایران نسبت به سال گذشته در ۱۱ ماه (از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان بهمن ماه) ۱۴ میلیارد دلار محاسبه می‌شود».

بررسی سایت خبری روابط عمومی وزارت نفت (شانا) نشان می‌دهد که اساسا چنین اظهارنظری از وزیر نفت وجود ندارد و تک تک کلمات این نقل‌قول جعلی است. همچنین بررسی اخبار مرتبط در سایر رسانه‌ها نیز جعل خبر تجارت‌نیوز را تایید می‌کند.

تنها اظهارنظر وزیر نفت در اسفندماه سال گذشته مرتبط با ارزآوری ۱۴ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی ایران در ۱۱ ماهه ۱۴۰۱ بود که در سامانه نیما عرضه شده است و ربطی به درآمد حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران ندارد.

در واقع تجارت‌نیوز با جعل خبر از وزیر نفت و سپس انجام محاسبات و تحلیل بر روی داده‌های فیک، به این نتیجه رسیده که قیمت فروش هر بشکه نفت ایران ۵۷ دلار بوده است!

طبق اعلام وزارت نفت، ۹۲ درصد منابع بودجه‌ای نفت در سال ۱۴۰۱ محقق شده است و بدین معناست که ایران تقریبا توانسته به درآمد صادرات میانگین ۱.۴ میلیون بشکه نفت با قیمت ۷۰ دلار دست یابد (البته عدد صادرات کمی کمتر و قیمت هر بشکه کمی بیشتر است) که معادل ۳۳ میلیارد دلار است.

همچنین طبق گزارش اوپک قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران معادل ۹۹.۹۲ دلار تعیین شده است که فاصله معناداری با گزارش جعلی تجارت‌نیوز دارد. به هر حال، به نظر می‌رسد این رسانه زرد وارد مرحله جدیدی از تحریف رسیده است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا