نفت

برجام و بلوکه شدن درآمد نفتی ایران

اکثر مردم تصور می‌کنند، در دوره برجام همه پول صادرات نفت ایران وصول شد و منابع بلوکه شده مربوط به فروش نفت در دوره تحریم است.

اما دقیقا عکس این گزاره صحیح است، زیرا در دوره اجرای برجام، نقل و انتقالات بانکی ایران با «حساب‌های رسمی تحت نظارت آمریکا» انجام میشد و طبق تصویر، ایران دسترسی آزادانه به منابع خود نداشت. با خروج آمریکا از برجام نیز منابع این حساب‌ها بلوکه شد.

 اما در شرایط تحریم، ایران از شبکه «حساب‌های تراستی و غیررسمی» که قابل رصد توسط آمریکا نیستند استفاده می‌کند و بدین ترتیب پول نفت به کشور بازمی‌گردد.

بیژن زنگنه وزیر سابق نفت در مصاحبه ۱۱ بهمن سال ۹۹ به این نکته اشاره کرد و گفت: ما در دوره تحریم طلبی نداریم و طلب‌های نفتی برای دوره پیش از تحریم است، زیرا آنها در سیستم رسمی بوده و باقی مانده و در عراق، کره‌جنوبی، ژاپن و امارات مسدود شده است.

در واقع برجام به عنوان یک توافق ذاتا ناپایدار منجر به بلوکه شدن درآمد نفتی ایران می‌شود و هزینه آن از شبکه تراستی بیشتر است، هر چند که جفت راهکارها ایده‌آل نیستند.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا