نفت

افزایش صادرات نفت چرا هنوز در معیشت مردم محسوس نیست؟

طبق آمار بانک مرکزی، صادرات نفتی ایران در ۱۴۰۱ به ۵۵.۴ میلیارد رسید و بیش از ۳۴ میلیارد دلار نسبت به ۱۳۹۹ افزایش یافت. طبق آمار تانکر ترکرز صادرات نفت ایران در آگوست عدد ۲.۲ میلیون بشکه در روز را ثبت کرده است.

اما چرا این اتفاق بر بهبود معیشت مردم و کاهش تورم محسوس نیست؟ سهم ارزهای مختلف در تامین کالای اساسی کشور را بررسی می‌کنیم.

در سال ۱۴۰۱، ۹۶ درصد از واردات ایران با ارزهای یورو و درهم توسط بانک ورن گلد آلمان و بانک تجارت عراق (TBI) و شبکه صرافی‌ها انجام شد. این دو ارز وابستگی شدیدی به دلار دارند و شبکه پرداخت آن نیز تحت نظارت آمریکاست.

تامین کالای اساسی با ارزهای دلاری این فرصت را در اختیار آمریکا قرار می‌دهد که به راحتی با کارشکنی باعث التهابات تورمی در ایران شود و ضروری است سهم یوآن و روبل در تامین کالای اساسی را افزایش یابد.

افزایش صادرات نفت به این دلیل بر معیشت مردم محسوس نیست که دولت سیزدهم هنوز اقدامی برای بی‌اثر کردن تحریم بانکی انجام نداده و صرفا تحریم فروش نفت را کم‌اثر کرده است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا