آببین‌الملل

اعتراف کَجَکی

پس از اخطار رئیس جمهور به حاکمان افغانستان، طالبان با انتشار بیانیه‌ای نوشت: اکنون در بند کمال خان هیچ آبی وجود ندارد و اگر آب‌بند کجکی در آن جاری گردد تا آنجا نمی‌رسد.

این درحالیست که طالبان در خط آخر این بیانیه به وضوح عنوان کردند که در سد کجکی آب وجود دارد و همین سند نشان می‌دهد که آن‌ها با وجود داشتن آب اقدامی به رهاسازی آن انجام نمی‌دهند.

از طرف دیگر طالبان در این بیانیه ادعا کرده است که اگر آب در سد کجکی رها شود به دلیل خشک بودن مسیر هیرمند این آب به ایران نمی‌رسد، در حالیکه واکاوی تجارب گذشته رهاسازی این ادعا را رد می‌کند.

در تاریخ ۳۰ فروردین سال ۱۳۹۷ یعنی دقیقا در فصلی که در آن قرار گرفتیم، وزارت انرژی و آب افغانستان در قالب خبری عنوان کرد، از بند کجکی در هر ثانیه ۱۰۰ متر مکعب آب به مدت ۱۰۰ روز رهاسازی شده و به ولایات نیمروز و هلمند رسیده است.

در حقیقت رهاسازی ۱۰۰ متر مکعب آب در ثانیه به مدت ۱۰۰ روز معادل ۸۶۴ میلیون متر مکعب آب می‌شود که دقیقا منطبق بر حقابه ایران است و وقتی این اتفاق در بهار ۹۷ انجام شده یعنی در سال ۱۴۰۲ نیز قابلیت انجام دارد

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا