پالایش و پخش

آیا رفع ناترازی بنزین با ساخت پالایشگاه امکان‌پذیر است؟

خط انرژی | راهکار اصلی کمپین «تثبیت قیمت» در مواجهه با ناترازی انرژی، افزایش عرضه حامل‌های انرژی برای پاسخ به تقاضای فراینده آن است، راهکاری که متاسفانه چندی پیش توسط معاون اول رئیس‌جمهور نیز اعلام شد.

البته دولت سیزدهم نه اینکه به این راهکار اعتقاد داشته باشد بلکه در وضعیت ناتوانی از تدوین و اجرای یک برنامه جامع و درک پیچیدگی‌های آن، چاره‌ای جز افزایش تولید نمی‌بیند.

اما این راهکار چقدر عملیاتی است؟

به عنوان مثال تاکنون مصرف بنزین در سال ۱۴۰۳، ۷ میلیون لیتر افزایش داشته. یعنی برای پاسخ به تقاضا با افزایش عرضه، باید هر سال یک‌سوم درآمد نفتی معادل ۱۱ میلیارد دلار برای ساخت پالایشگاهی مشابه شهیدسلیمانی صرف شود.

توجه کنید که طرح شهیدسلیمانی با تولید روزانه کمتر از ۷ میلیون لیتر بنزین بعد از گذشت ۲.۵ سال هنوز وارد فاز اجرایی نشده و حال دولت باید هر سال یک طرح مشابه شهید سلیمانی را به بهره‌برداری برساند، طبیعی است که نشدنی است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا