بین‌المللگاز

دروغ‌های گوبلزی درباره «میدان چالوس»

صفحه ویکی‌پدیا برای میدانی که وجود خارجی ندارد!

گوبلز وزیر تبلیغات هیتلر معتقد بود که دروغ برای باورپذیری باید دو ویژگی داشته باشد: ۱- دروغ به اندازه کافی بزرگ باشد ۲- دروغ با جزئیات ساختگی همراه باشد.

ظاهرا سایمون واتکینز خبرنگار اویل‌پرایس هر چند از تحولات نفتی خاورمیانه دور بوده اما این دو توصیه را به خوبی فراگرفته و در مقاله جدید خود مجددا به «تولید جزئیات» درباره میدان گازی چالوس پرداخته است.

واتکینز در این مقاله با استناد به کتاب خود! ادعا می‌کند که ایران با امضای قرارداد ۲۰ ساله با روسیه، حق استخراج میدان گازی چالوس با ذخایر ۱۲۵ میلیارد فوت مکعب (معادل یک چهارم میدان پارس‌جنوبی) را به روسیه بخشیده و از خسارت بیش از ۳ هزار میلیارد دلاری ایران خبر می‌دهد.

البته همه این تلاش‌ها در حالی است که ایران اساسا میدانی به نام میدان گازی چالوس در دریای خزر ندارد و تنها میدان کشف شده ایران، میدان نفتی سردار جنگل است.

البته این دروغ گوبلزی اویل پرایس به قدری چرخیده که در ویکی‌پدیا نیز صفحه‌ای درباره این میدان خیالی به همراه جزئیات فیک ایجاد شده است! این وضع خنده‌دار است.

مشاهده بیشتر

مدیریت

سایت خط انرژی با همکاری تعدادی از جوانان خوش فکر کار خودش رو شروع کرده تا در عرصه خب رو اطلاع رسانی دقیق و شفاف در حوزه انرژی قدمی مثبت برای تنویر افکار عمومی بردارد همراهی شما در این مسیر مایه خوشحالی و انگیزه خواهد شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا